Kategorie

Długi weekend w Barcelonie – dzień drugi

Wyspaliśmy się, zjedliśmy pyszne śniadanko popite sokiem ze świeżo wyciśniętych pomarańczy. Jeszcze tylko kawa, zakładamy okulary przeciwsłoneczne i ruszamy w miasto. Zaczynamy zwiedzanie Barcelony – dzień drugi.

 

Zwiedzanie Barcelony – Park Guell

Park Guell to ogromny ogród znajdujący się w górnej części miasta. Jest to miejsce absolutnie magiczne, takie które zawsze potrafi zaskoczyć odwiedzających. Ja wracałam do niego kilkakrotnie i zawsze z wielką przyjemnością. Najpierw podziwiając powykręcane konstrukcje, kolorowe mozaiki i fantastyczne widoki na całe miasto a potem już spokojniej, podglądając ludzi, piknikując na ławce i wygrzewając się w słońcu, kiedy mój syn brykał na bardzo fajnym placu zabaw.

zwiedzanie barcelony, barcelona, park guell, sagrada familia, boqueria, hiszpania, costa brava, fcb barcelona, gaudi, ramblas, gaudi, barcelona na weekend

Park stworzony przez Antonio Gaudiego na zlecenie hrabiego Eusebi Güell, który był mecenasem i przyjacielem architekta. Projekt zrobiony był z wielkim rozmachem. Miała to być bowiem ekskluzywna dzielnica bogaczy, jednak wojna ostudziła zapał i skończyło się na budowie tylko dwóch domów i kilku zawirowanych, inspirowanych przyrodą konstrukcji. Dziś punktem centralnym 17 hektarowego parku jest wielki plac ze 110 metrową mozaikową ławką (najdłuższą na świecie) przypominającą węża. Z tego właśnie miejsca można podziwiać panoramę całego miasta.

W centrum ogrodu znajduje się Dom Muzeum Gaudiego, gdzie mieszkał w latach 1906-1925. Pośród okazów znajduje się oryginalne łóżko architekta i drobiazgi które używał w codziennym życiu. Nigdy nie pokusiłam się o zwiedzanie, więc nie wiem, na ile warto zapłacić dodatkowo 5.50 EUR aby go zwiedzić.

zwiedzanie barcelony, barcelona, park guell, sagrada familia, boqueria, hiszpania, costa brava, fcb barcelona, barcelona na weekend, park guell

Park Guell to emblematyczne miejsce dla Barcelony i wyjechać stąd bez spaceru po krętych uliczkach parku to według mnie spora strata.

 

Dzielnica Gracia

Jeśli pogoda będzie ładna, a wy będziecie mieć siłę, to proponuję spacerek z Parku Guell w dół prosto do dzielnicy Gracia. Choć znajduje się blisko do Paseo de Gracia (jednej z głównych ulic Barcelony) to spacer tam jest jak przeniesienie się w zupełnie inny świat. Dzielnica długo była niezależna od Barcelony i jej mieszkańcy do dziś dumnie twierdzą że są „de Gracia” i nie „de Barcelona”.

Jest to świetne miejsce do pospacerowania wąskimi uliczkami, na kawę, lunch lub wieczorne wyjście, nie ma tu zabytków ale już po krótkim pobycie w tej dzielnicy zauważycie że ma swój charakter i duszę. Dzielnica cyganerii, studentów i inteligencji. Można posiedzieć w jednej z kafejek i poobserwować codzienne życie lokalnej ludności. Na ulicy Verdi ciekawe sklepiki z oryginalnymi ciuchami szytymi przez właścicieli.

zwiedzanie barcelony, barcelona, park guell, sagrada familia, boqueria, hiszpania, barcelona na weekend, fc barcelona, gaudi, ramblas, Gracia Barcelona
Na ulicy Montseny 17 jedna z najlepszych i second handowych księgarni anglojęzycznych w jakich miałam przyjemność być. Niedrogo i klimatycznie. Polecam.

Wielką zaletą tej dzielnicy jest to, że poczujecie się jak mieszkańcy i tych właśnie będziecie mieli okazję popodglądać bo turyści oczywiście tutaj są, ale nie w takich przytłaczających ilościach jak w dolnej części Paseo de Gracia.

zwiedzanie barcelony, barcelona na weekend, park guell, sagrada familia, boqueria, hiszpania, costa brava, fc barcelona, gaudi, ramblas, gracia barcelona

Święto dzielnicy Gracia to kolejny powód by odwiedzić to miejsce. Choć każda dzielnica raz w roku hucznie obchodzi swoje dni, to jednak 5cio dniowy festiwal Gracia, który ma miejsce w sierpniu, nie ma sobie równych. Jest to impreza zrobiona z ogromnym rozmachem. Kiedy pierwszy raz znalazłam się tam, trochę przez przypadek, oszołomiła mnie zupełnie. Mieszkańcy traktują to naprawdę serio i przygotowują się miesiącami po to by to właśnie ich ulica prezentowała się najciekawiej.

 

Plaza Cataluna,  Las Ramblas i La Boqueria

Po obowiązkowej przerwie na kawę i croissanta lub też obiedzie, proponuję wybrać się w stronę Plaza Cataluna. Jest to główny plac Barcelony i jak się coś dzieje w mieście, to na pewno na tym placu będzie to widoczne. W zimie przystrojony wielką choinką i sztucznym lodowiskiem, w lecie przyciąga chłód rozbryzgującej się wody z licznych fontann. Wart odwiedzenia zarówno w dzień jak i w nocy ze względu na oświetlenie tychże właśnie.

zwiedzanie barcelony, barcelona, park guell, sagrada familia, boqueria, hiszpania, costa brava, fcb barcelona, gaudi, ramblas, plaza cataluna

Po krótkim spacerze w dół, w stronę morza, zaczyna się Las Ramblas, głóny deptak Barcelony. Tutaj naprawdę trzeba uważać na swoje rzeczy, bo tłumy ogromne, pośród nich: turyści, złodzieje, sprzedawcy i jeszcze raz złodzieje. Tak naprawdę jak dla mnie jest to ulica, której unikam o każdej porze dnia i nocy i poza żywymi posągami (wspaniale ucharakteryzowanymi mimami) nie widzę w niej nic ciekawego.

Przy Ramblas właśnie znajduje się jednak coś co polecam jako obowiązkowy punkt nawet najkrótszej wycieczki po Barcelonie. Jest to kolorowy i egzotyczny market La Boqueria. Miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić, podobno też najlepsze targowisko spożywcze w Hiszpanii. I ja się z tym też zgadzam. Jest tutaj kolorowo, egzotycznie i głośno. Wstęp jest bezpłatny. Warto wejść choćby po to by porobić zdjęcia i napić się pysznych owocowych soków, które najtaniej sprzedają przed zamknięciem, ok. godz 18stej.

zwiedzanie barcelony, barcelona, park guell, sagrada familia, barcelona na weekend, hiszpania, costa brava, fc barcelona, gaudi, ramblas, boqueria barcelona

zwiedzanie barcelony, barcelona, park guell, sagrada familia, barcelona na weekend, hiszpania, costa brava, fc barcelona, gaudi, ramblas, la boqueria

Tłumy są zawsze, ale nie tylko turystów. Jeśli macie na tyle odwagi, to polecam przysiąść w jednym z barów wewnątrz marketu i spróbować typowych tapas, podglądając miejscowych, głośno rozprawiających na tematy z codziennego życia Katalonii.

Po zwiedzaniu Marketu, można sobie odbić na lewo od Ramblas i zanurzyć się w wąskie uliczki Barrio Gotic. Nie polecam odbijania na prawo, do dzielnicy Raval, jeśli jest już po zmroku. Generalnie Barcelona to bezpieczne miasto (pomijając wyspecjalizowanych złodziei) ale akurat Raval lepiej w nocy omijać.

zwiedzanie barcelony, barcelona, park guell, sagrada familia, boqueria, hiszpania, costa brava, fc barcelona, gaudi, ramblas, barrio gotic

Barcelona zwiedzanie – dzień drugi – mapa oraz link

barcelona zwiedzanie w 3 dni - dzien drugi mapa, hiszpania, barcelona blog

Barcelona dzień drugi – link bezpośredni do trasy

Miego zwiedzania!

Propozycję na następny dzień znajdziesz w „Dzień trzeci zwiedzania znajdziesz w naszym kolejnym artykule „Długi weekend w Barcelonie – dzień trzeci

Inspiracje na zwiedzanie Barcelony pierwszego dnia znajdziecie w poprzednim artykule „Długi weekend w Barcelonie – dzień pierwszy. Ciekawy sposób na zwiedzanie miasta”

Dodaj komentarz

Olejki eteryczne

Zapisz się do Newslettera i otrzymaj super ściągę: Olejki na Pomoc - Gratis!

 

Co jakiś czas otrzymasz ode mnie list. Ma być przyjemnie, wartościowo i od serca. Do tego zawsze dorzucę coś, czym nie dzielę się w żadnym innym miejscu. Zapraszam! 🙂 

Rejestracja powiodła się!