Kategorie

zostanwdomu

Jak Żyć w Czasach Zarazy #zostajewdomu

Ciężko jest pisać, kiedy sytuacja wokół zmienia się z minuty na minutę. Już wiemy że szkoły zamknięte do Wielkanocy, więc dzieci w domu co najmniej do 14 kwietnia.  W Polsce #zostajewdomu to wybór a w Hiszpanii już od tygodnia nie.

Już wiemy, że świat nie będzie ten sam i już od tej pory wszystko będzie się dzielić na ‘sprzed koronawirus’ i ‘po koronawirus’. 

Jak zmieni się Barcelona, Hiszpania i reszta Świata? Jak się zmienię ja sama, moje dzieci?

To jeszcze wielka niewiadoma. 

Jak się zachować w tej sytuacji. Czekać czy udawać, że nic się nie zmieniło?

Codziennie mam huśtawkę nastrojów. Jeden dzień próbuję pozostać pozytywna i stosować się (na siłę) do zasady: co najlepszego możesz wyciągnąć z tej sytuacji. A kolejnego dnia dopada mnie marazm i myślę sobie: no przecież teraz nic nie ma sensu. Jesteśmy w poczekalni. Moje pomysły i projekty, w większości związane z podróżami umarły zanim na dobre ruszyły. Co robić?

Zatrzymać się i czekać? Czasem mam ochotę przespać ten okres. Jak najwcześniej iść do łóżka i jak najpóźniej z niego wyjść. Potem to mija. Trzeba ogarnąć dom, zorganizować czas dzieciom. Przypilnować, żeby ten czas nie przeciekł nam przez palce. 

Rozrywki z dziećmi – jak sobie radzimy?

Każdego dnia mały progres, czegoś się nauczymy wspólnie, coś ja ich nauczę, czegoś nowego się dowiedzą i czymś zainteresują.

Jak nigdy przydatna okazała się Ania Lewandowska i dożywotni dostęp do jej ćwiczącej aplikacji. Razem z Maksem (12 lat) od poniedziałku do piątku poddajemy się, 25 minutowym katuszom. Na początku był bunt, ale teraz to już tylko słyszę: to kiedy włączamy MęczyAnię🤣??
Najlepsze jest to, że motywuje mnie to, że to Maksowi muszę zapewnić ten ruch i nie ma przeproś. W piątek było już naprawdę ciężko, ale słowo się rzekło i dumnie mogę dziś się pochwalić, że mamy zaliczone 5 dni treningu z rzędu (w weekend odpoczywamy).

W kuchni też eksperymentujemy i co dzień wymyślamy nowe potrawy (dzięki Ci świecie za thermomix!) Dobrze się przy tym bawimy i jak by nie było, jest to sposób na ‘zabicie’ czasu. 

zostajewdomu

No i stało się, Gramy w planszówki, tak naprawdę. Odkąd granie zrobiło się takie Instamodne, to zastanawiałam się kiedy ludzie mają czas grać w te wszystkie planszówki?? Śmiałam się, że nam jako rodzinie to się raczej nigdy nie przydarzy, choć sama na planszówkach wychowana jestem. No i proszę! Gramy każdego popołudnia!! Monopoly, Magia i Miecz, Cluedo…

I siedzimy na tarasie, do oporu. Czytamy, jemy, bujamy się na hamakach, słuchamy muzyki, tańczymy i gramy w piłkę (okazał się wystarczająco duży). No i najważniejsze, grillujemy. Co za komfort!!! Od tego tygodnia jednak nie wolno nam wychodzić na wspólne podwórko i to już trochę przerażające.

zostajewdomu

Jak się uspokajam?

Stosuję Low Information Diet, żeby nie zwariować, ale obawy o przyszłość i tak mnie dopadają. Do momentu, w którym uświadomię sobie, że moje zamartwianie nie zda się na nic. Wtedy znów się ogarniam. 

Mocno trzymam się medytacji (10 min dziennie z moją ukochaną aplikacją Calm), ćwiczę, czytam, zrzucam z głowy czarne myśli do jednego z moich tysiąca notatników. 

zostajewdomu

Ćwiczę praktykowanie wdzięczności wymyślając jedną rzecz za którą jestem wdzięczna i wrzucam na Instagram. Zapraszam Cię do tej zabawy gdyż widzę po sobie, że mimo iż czasem kiedy przychodzi już wieczór, oglądam wiadomości i zaczyna dopadać mnie marazm, to przypominam sobie o moim prywatnym wyzwaniu i kiedy wymyślę coś pozytywnego to naprawdę jest mi trochę lepiej. 

Rozdział o Cierpliwości z książki Agnieszki Maciąg – Słowa Mocy był dla mnie kluczowy w tym, żeby poukładać sobie wszystko od nowa. 

zostajewdomu

Cierpliwość to spokojna akceptacja tego, co jest. Nie oznacza, że rezygnujemy ze swoich celów, jedynie że dostrzeggamy teraźniejszość oraz akceptujemy to, co nam daje

To, że sprawy nie układają się dokładnie tak, jak tego oczekujemy, nie oznacza, że nie ułożą się w inny sposób – może lepszy.

W samo sendo.

I tak dzień za dniem. ‘Pasando horas’. 

A jak to wygląda u Ciebie?

One Comment

Dodaj komentarz