Kategorie

  • Home
  • Hiszpania
  • Wojna, rozpacz i naprawdę niezłe zdjęcia – wystawa World Press Photo

Wojna, rozpacz i naprawdę niezłe zdjęcia – wystawa World Press Photo

Czemu smutek, wojna i zło wygrywa konkursy?? Kiedyś co roku chodziłam na wystawy World Press Photo. Aż wreszcie w którymś momencie, po wyjściu z jednej z nich stwierdziłam, że okropnie mnie przybijają, bo to co widzę to zło i rozpacz. Postanowiłam, że zarzucam mój coroczny obyczaj. Aż do teraz. Wczoraj właśnie postanowiłam zobaczyć wystawę World Press Photo 2013, która gości w Barcelonie do 8 grudnia.

Wiedziałam, że będzie na niej ze mną mój 6-cio letni syn, najpierw poszperałam więc trochę w internecie, żeby sprawdzić czy materiały nie są zbyt drastyczne. Okazało się, że mogłam ściągnąć zdjęcia wraz z ich historiami na mój komputer. Hmm… ostatnio sporo siedzę w temacie zdjęć i praw autorskich a tutaj nic takiego. Żadnych znaków wodnych na zdjęciach itp. Dziwne. W każdym razie udało mi się dowiedzieć w szczegółach co będzie na wystawie. I poszłam, a właściwie poszliśmy.

Barcelona - world press photo plakat

World press photo plakat zapraszający na wystawę

Na smutno czy na wesoło?

Zwycięzców WordPress Photo wybiera się wg kilku określonych kategorii. Zgadnijcie co króluje w kategorii 'SPOT NEWS’. Uff.. Wojna, wojna, wojna.. Ostatni rok obfitował w materiał do tej kategorii. Zdjęcie ogłoszone jako Zdjęcie Roku przedstawia ciała małych dzieci. Ciężki kaliber.

Ja jednak mam swoich faworytów i ze śmiercią nie mają wiele wspólnego, bo jednak wolę patrzeć na jaśniejszą stronę naszej egzystencji.

Jedno w kategorii DAILY LIFE, które przedstawia żonę i dzieci fotografa na wakacjach. Zdjęcie zrobione o poranku. Typowy obrazek rodzinny, ale tych momentów zazwyczaj się nie fotografuje. Rozbrajający.

I mój absolutny zwycięzca. Podoba mi się w tym ujęciu absolutnie wszystko

Barcelona - World Press Photo -Mój typ

Mój typ

Moją uwagę zwróciły również te panie

Barcelona - World Press Photo - Kopniak?

Kopniak?

A mój syn zaintrygował się zdjęciami przedstawiającymi kobiety ze zniekształconymi twarzami po tym jak wylano na nie ocet. Milion pytań dostałam na ten temat. Nie było lekko.

Polski akcent

Oglądając wystawę z przyjemnością stwierdziłam, że pośród nagrodzonych, w kategorii portretów, znalazły się prace polskich fotografek : Ilony Szwarc i Anny Bedyńskiej. Brawo!!

Oprócz tego, jedno ze zdjęć w kategorii sport przedstawia walkę właśnie polskiej zapaśniczki.

Barcelona - zapasy world press photo

Chodzić czy nie chodzić – oto jest pytanie

Moja refleksja po wystawie jest taka, że nie warto. Dużo ciekawsze było przejrzenie strony oficjalnej World Press Photo. Kiedy ściągnęłam zdjęcia, dostałam również katalog, w którym można znaleźć historię poszczególnych zdjęć, co było bardzo fajne. Myślę, że to trochę tak jak z czytaniem książki, inaczej przyjmujesz historię, jeśli znasz biografię autora i okoliczności jej powstania. W przypadku zdjęć, poznanie historii uchwyconej osoby lub wydarzenia znacznie intensyfikuje jego odbiór i może wpłynąć na jego percepcję. Zdecydowałam więc, że w przyszłym roku zostaję w domu i w odpowiednim momencie, w zaciszu domowych obejrzę zdjęcia i poczytam co się tak naprawdę za nimi kryje.

Domyślacie się już, co będzie tematem przewodnim wygranych zdjęć w kategorii SPOT NEWS w przyszłym roku??

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Wystawa WORLD PRESS PHOTO dostępna jest do 8 grudnia 2013 roku w budynku CCCB.

Adres: Montalegre, 5, 08001 Barcelona (na prawo od Rambli)

Bilety: 6 EUR

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Olejki eteryczne

Zapisz się do Newslettera i otrzymaj super ściągę: Olejki na Pomoc - Gratis!

 

Co jakiś czas otrzymasz ode mnie list. Ma być przyjemnie, wartościowo i od serca. Do tego zawsze dorzucę coś, czym nie dzielę się w żadnym innym miejscu. Zapraszam! 🙂 

Rejestracja powiodła się!