Kategorie

Wakacje na własną rękę czy z biurem?

Mitem jest myślenie, że na wakacje na własną rękę jadą tylko Ci, dla których podróżowanie to sposób na życie. Natomiast przeciętny i pracujący dwutygodniowy turysta nie ma szans odnaleźć się w tym świecie i musi zapłacić dwa razy więcej za podróż niż ona de facto jest warta. My jesteśmy przykładem że to nieprawda. Każdy może to zrobić, jeśli tylko podejmie wyzwanie. Uważamy że warto i preferujemy omijanie pośredników. A oto dlaczego.

Wakacje na własną rękę – korzyści:

 • niezależność czyli nie czekam na innych, nie muszę się dostosowywać do grupy
 • oszczędność czyli nie płacę prowizji biura podróży i wybieram najtańszą ofertę przelotu, hotelu itd, może to nawet dwukrotnie zmniejszyć koszty takich wakacji, a zwłaszcza tych bardziej egzotycznych
 • dowolność czyli dostosowanie do moich potrzeb, termin, miejsce, trasę  hotel i środki lokomocji wybieram sama
Wakacje na własną rękę – tanio i swobodnie

Wakacje na własną rękę – tanio i swobodnie

Może się zdarzyć, że ostatecznie taka wycieczka będzie kosztować tyle samo co kupiona przez biuro. Wszystko zależy co w danym planie podróży się znajdzie. Ja jednak widzę tutaj duży plus – za te same pieniądze można doświadczyć dużo więcej i bardziej intensywnie dzięki temu, że prowizję dla biura przeznaczymy na dodatkowe atrakcje.

Jaki wyjazd można zorganizować samemu?

Na to pytanie odpowiedź jest prosta. Każdy! Czy to romantyczny weekend w Paryżu, tygodniowy urlop na Wyspach Kanaryjskich, 2 tygodnie wakacji na Kubie,  podróż do Peru, czy też 3 miesiące w Indonezji. To samo dotyczy osób podróżujących. Na taką wyprawę lub wycieczkę można się bowiem udać samotnie, w towarzystwie ale także z dziećmi. Każda z tych opcji wyjazdowych może być zorganizowana na własną rękę.

Wakacje na własną rękę – dla kogo taka opcja?

Żeby zorganizować podróż bez pośrednika trzeba się nastawić na czasochłonne i samodzielne przeszukiwanie internetu w celu znalezienia najlepszych ofert i terminów. Dodatkowo dochodzi czytanie opinii innych osób na temat miejsc, atrakcji i noclegów, które nas interesują. Pocieszające jest to, że wraz z doświadczeniem takie poszukiwania zajmują coraz mniej czasu ze względu na znajomość stron i sposobów, które to ułatwiają. Wniosek jest taki, że wakacje na własną rękę to nie jest opcja dla leniuchów.

Co jest potrzebne żeby zorganizować wakacje na własną rękę:

 • przede wszystkim chęci
 • trochę czasu
 • posiadanie karty kredytowej – (przynajmniej debetowej)
 • znajomość języków (minimum angielskiego) to ogromny plus i wielu wypadkach podstawa do takiej wyprawy

Co NIE jest potrzebne żeby zorganizować samodzielny wyjazd:

 • wielkie pieniądze
 • zaawansowana znajomość internetu
 • wielka odwaga
Wakacje na własną rękę - samolot

Bonus podczas lotu samolotem – widoki


Wybór miejsca i bezpieczeństwo.

Kiedyś znalezienie tańszego noclegu lub biletu wymagało ogromnej gimnastyki i przede wszystkim spędzenia wielu godzin na internecie. Zrobienie rezerwacji to były dziesiątki telefonów do biur podróży i hoteli, gdzie czasem do końca nie było pewne, że taki pokój będzie na nas czekał czy nie. Dodatkowo, bywało że do końca nie wiedzieliśmy jak będzie dany hostel, pokój czy kemping wyglądał, bo niby skąd. My zazwyczaj wybieraliśmy opcję, że większość noclegów mieliśmy z góry zaplanowanych, jednak bywało, że odpuszczaliśmy bo za dużo z tym było kombinacji i ostatecznie szukaliśmy ich po drodze.

Obecnie wakacje na własną rękę można zorganizować znaczenie łatwiej i szybciej. Dzięki istnieniu i rozwojowi takich portali jak Tripadvisor, Booking.com czy fly4free cała organizacja robi się nie tylko prostsza ale też bezpieczniejsza. Dla mnie oglądanie zdjęć i czytanie opinii o obiekcie i miejscu do którego chcę pojechać to podstawa. Niczego nie rezerwuję w ciemno!

Poza tym rezerwacja noclegu przez sprawdzony portal często daje nam dodatkowe ułatwienia w stylu możliwości odwołania rezerwacji bez ponoszenia kosztów oraz instytucję do której możemy odwołać się z reklamacjami w razie problemu. My doświadczyliśmy już, że bardziej opłaca się nam zarezerwować coś przez portal niż bezpośrednio w obiekcie. To oczywiście zależy też od ceny ale generalnie dużo prościej zarządza się taką rezerwacją przez np booking.com i pozwala uniknąć wykłócanie się z samym hotelem.

Nasza metoda na wakacje z rozmachem (czyli tam gdzie chcemy) ale oszczędnie już wkrótce…

Dodaj komentarz