Kategorie

Tibidabo czyli Barcelona u twoich stóp

Zwiedzanie Barcelony z dziećmi to sama przyjemność.  Oprócz tego że Hiszpania sama w sobie jest bardzo przyjazna dzieciom, to w Barcelonie gwarantuje wam, że nie tylko dorośli ale i dzieci będą się dobrze bawić.

Dlaczego? Bardzo łatwo  w tym mieście połączyć atrakcje dla dorosłych z tymi dla dzieci, a także bardzo często się zdarza, że konkretne miejsce jest taka samo ciekawe dla dużych jak i dla małych jak na przykład w przypadku osławionego Parc Guell czy Stadionu FC Barca.

Dziś chciałabym wam przedstawić właśnie jedno z takich miejsc  – będzie to górujące nad miastem wzgórze o tajemniczej nazwie TIBIDABO.

 

Tibidabo – najlepsze widoki na Barcelonę

Atrakcyjnie zaczyna się już na samym dole, gdzie aby dotrzeć do podnóża góry, mamy do wyboru albo zwykły autobus podmiejski  albo Tramvia Blau czyli niebieski tramwaj. Jeśli ktoś mieszka w Krakowie czy Wrocławiu, a tym bardziej pamięta koniec lat 90tych to taka przejażdżka nie będzie szałem. Tramwaje którymi jeździłam we Wrocławiu do szkoły, gdyby je ładnie pomalować i wstawić  old schoolowe ławeczki, pewnie niewiele by się różniły. Jednak jeśli chcesz zaliczyć pełen zestaw to Tramvia Blau zdecydowanie powinien znaleźć się na Twojej liście. Avenida Tibidabo po której powoli do góry wspina się tramwaj to jedna z najładniejszych ulic Barcelony. Wystaw głowę przez okno i zwróć uwagę na rezydencje wzdłuż drogi. Każda inna a wszystkie dumnie reprezentujące styl modernizmu, z którego tak słynie to miasto.

tibidabo, zwiedzanie barcelony, sagrada familia, atrakcje, weekend w barcelonie, gaudi, dali, Niebieski tramwaj

Niebieski tramwaj

Kolejny etap podróży to kolejka naziemna. Na górę wjedziesz powoli, co pozwoli na upajanie się wspaniałymi widokami, dlatego ważne jest żeby wsiąść albo do pierwszego albo ostatniego wagonu. Częścią podróży która wzbudza emocje, jest moment gdzie widzisz jadący prosto na Ciebie pociąg z naprzeciwka a doskonale wiesz że tor jest tylko jeden:) Na szczęście po drodze jest rozwidlenie…

tibidabo, zwiedzanie barcelony, sagrada familia, atrakcje, weekend w barcelonie, gaudi, dali,  kolejka na szczyt

Kolejka na szczyt

Pierwsze kroki po wyjściu z pociągu proponuję skierować na prawo gdzie z przestronnego tarasu będziesz podziwiać panoramę całego miasta. Niepowtarzalny widok, który sprawdzi się zarówno w przypadku wycieczki z dziećmi, jak i romantycznej wyprawy we dwoje. W ciągu tygodnia, kiedy jest znacznie spokojnie i nie ma krzyczących tłumów, bardzo przyjemne może być wypicie pysznej filiżanki cafe con leche w kafejce, spoglądając  na spoczywające u twych stóp całe miasto.

tibidabo, zwiedzanie barcelony, sagrada familia, atrakcje, weekend w barcelonie, gaudi, dali,  widoki

Widoki na Barcelonę

Emblematycznym elementem Tibidabo jest wesołe miasteczko, który zalicza się do jednych z najstarszych w Europie. Przez to nie jest tak ekscytujące jak nowoczesne parki rozrywki, ale ma jedną wielką zaletę której nie ma żaden inny park – znajduje się na górze Tibidabo. Przejażdżka kołem młyńskim na takiej wysokości to już nie byle co i świetny materiał na zdjęcia.

tibidabo, zwiedzanie barcelony, sagrada familia, atrakcje, weekend w barcelonie, gaudi, dali,  wesole

Młyńskie koło na szczycie góry to świetna atrakcja

Park podzielony jest na dwie części. Jedna na poziomie głównym (tam gdzie zatrzymuje się pociąg) jest dostępna dla każdego i można kupić pojedyncze przejazdy na wybraną atrakcję. Piętro niżej znajduje się reszta wesołego miasteczka, ale tam niezbędne jest już kupienie biletu całodniowego.

tibidabo, zwiedzanie barcelony, sagrada familia, atrakcje, weekend w barcelonie, gaudi, dali,  Z góry na dół

Z góry na dół

To nie koniec widoków, bo z poziomu zero możemy się wspiąć po schodach żeby obejrzeć najwyżej w Barcelonie położoną świątynie.. a raczej dwie. Jeśli przyjrzysz się dokładnie zobaczysz że tak naprawdę są to dwa kościoły, jeden zbudowany na drugim. Wewnątrz są zupełnie inne, i dlatego warto zajrzeć do obu. Najlepsze punkty widokowe znajdują się na tarasie przed wejściem głównym do tego Kościoła który znajduje się najwyżej.

tibidabo, zwiedzanie barcelony, sagrada familia, atrakcje, weekend w barcelonie, gaudi, dali,  dwa koscioly jeden na drugim

Dwa Kościoły – jeden na drugim

Byłam w nim już kilka razy, w dosyć dużym odstępie czasu i kiedy do niego wchodzę zawsze mam to samo odczucie, jakbym wstępowała w zastępy niebios. Na zewnątrz biały, tak że śródziemnomorskie słońce, niezależnie od pory roku, odbija się od niego i sprawia już na wejściu wrażenie bycia pośród chmur.

tibidabo, zwiedzanie barcelony, sagrada familia, atrakcje, weekend w barcelonie, gaudi, dali,  do nieba juz blisko

Do nieba stąd już blisko

Wewnątrz dosyć surowy, jasny i nieduży. Brakuje tylko chórów niebiańskich i księdza, który czekałby przy ołtarzu na młodą parę, która to w towarzystwie kilku najbliższych sobie osób, chciałaby na zawsze połączyć swoje życia w tym wyjątkowym miejscu.

Teraz zejdźmy trochę na ziemię i przespacerujmy się wgłąb niewielkiego lasku. Tam znajdziesz świetne miejsce na piknik (kanapki lepiej wziąć ze sobą bo propozycja restauracji na Tibidabo jest wyjątkowo słaba) i rozrywkę dla dzieciaków w postaci wielkich zjeżdżalni i drewnianych konstrukcji do wspinania.

tibidabo, zwiedzanie barcelony, sagrada familia, atrakcje, weekend w barcelonie, gaudi, dali,  Czas na piknik!

Czas na piknik!

Mam nadzieję, że ipady i iphony zostawiłeś w domu, bo to świetne miejsce na zabawę w chowanego lub berka (kto jeszcze pamięta co to berek;)

tibidabo, zwiedzanie barcelony, sagrada familia, atrakcje, weekend w barcelonie, gaudi, dali,  Rury, zjeżdżalnie i konstrukcje

Rury, zjeżdżalnie i konstrukcje

Jeszcze tylko przejazd szaloną filiżanką, pociągiem i ufff… możemy iść do domu.

tibidabo, zwiedzanie barcelony, sagrada familia, atrakcje, weekend w barcelonie, gaudi, dali,  może kawki?

może kawki?

 

To był intensywny poranek ale wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że zabawa była przednia a każdy znalazł coś dla siebie.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Dojazd: Metro L7, Stacja: Avinguda del Tibidabo. Następnie albo Tranvia Blau (4EUR) albo zwykły autobus 196 (T-10), one zawiozą Cię pod kolejkę naziemną (7.70EUR)
Atrakcje: Ceny i godziny otwarcie wesołego miasteczka znajdziesz tutaj Tibidabo Amusement Park

 

 

 

4 komentarze

Dodaj komentarz