Kategorie

Hiszpania – Barcelona w świątecznym klimacie

Wielkimi krokami zbliżają się Święta, co w Barcelonie widoczne jest po spadającej cenie pomarańczy w sklepach z owocami, pojawianiem się świątecznych targów i ozdobieniem miasta tysiącem fantazyjnych lampek.

Nic nie może Cię przygotować na to jak wspaniale oświetlona jest świąteczna Barcelona. Myślałam, że skoro kryzys to zostaną użyte ozdoby z zeszłego roku. Nic bardziej mylnego. Są rzeczy na których się po prostu nie oszczędza i przy pomocy recyklingu można znów zaskoczyć mieszkańców i turystów tego miasta. Najbardziej trafne określenie Barcelony w trakcie Świąt podsunęła mi znajoma, która choć stąd pochodzi i pewnie niejedno już widziała, po zobaczeniu tegorocznych światełek skomentowała do mnie : “Barcelona esta divina” czyli po prostu BOSKA! A trzeba tu zaznaczyć, że moi znajomi Hiszpanie nie używają zbyt często tego określenia. Wkrótce przekonałam się o tym sama.

Święta Bożego Narodzenia i Barcelona – jaki to daje efekt?

Co roku, naszą małą tradycją jest przejażdżka nocą po ulicach stolicy Katalonii w poszukiwaniu ozdób świątecznych. W ostatnią sobotę znów ją powtórzyliśmy. Efekt jak zwykle nas powalił.

Zaczynamy na Paseo de Gracia – jednej z głownych i większych ulic, która przecina miasto ze wschodu na zachód (lub też od morza w stronę gór).

Barcelona hiszpania swieta Paseo de Gracia, podróże, Travel

Paseo de Gracia

Na Paseo de Gracia mijamy ozdobione hotele, z których absolutnie wyróżnia się mój ulubiony Hotel Majestic. Niestety moje zdjęcie dobrze tego nie oddaje, ale wygląda absolutnie jak z bajki. Jakie magiczne sny muszą mieć jego mieszkańcy, którzy na święta zatrzymują się w tym właśnie hotelu!

Barcelona hiszpania swieta Hotel Majestic, podróże, Travel

Hotel Majestic

Sklep popularnej sieci El Corte Ingles (coś w stylu Marks&Spencer) jak co roku na święta jest spektakularnie oświetlony. Choć wydaje mi się, że akurat te ozdoby są zeszłoroczne.. Cóż może sprzedaż spadła i zabrakło na recykling i produkcję nowych.

Barcelona hiszpania swieta El Corte Ingles, podróże, Travel

El Corte Ingles

Jesteśmy na Plaza Cataluna. I tutaj też nie ma mowy o oszczędzaniu. Podświetlane drzewka, choinka i świeżo zbudowane lodowisko z kolorowymi fontannami w tle tworzą niezapomniany obrazek.

Barcelona hiszpania swieta Plaza Cataluna, podróże, Travel

Plaza Cataluna

Dojeżdżamy do uliczki, która choć krótka to co roku w okresie świątecznym jest moją ulubioną. Zobaczcie dlaczego:

Barcelona hiszpania swieta Calle de Pelai, podróże, Travel

Calle de Pelai

Jeszcze ostatnia ulica przed wjazdem na Diagonal, którą wracamy do domu w Castelldefels.

Barcelona hiszpania swieta Boczne uliczki,podróże, Travel

Boczne uliczki

Barcelona hiszpania swieta Diagonal,podróże, Travel

Diagonal

Hiszpania – Barcelona – teraz trochę faktów

W święta oświetlenie znajduje się w prawie 400 sekcjach ulic Barcelony. Ceremonia włączenia świateł odbyła się w tym roku 22 listopada nieopodal Sagrada Familia. Miasto będzie tak ozdobione do 6 stycznia. Godziny to: od 6 pm to 12 am w piątki i soboty. Od 6 pm do 11 pm od niedzieli do czwartku.

One Comment

Dodaj komentarz