Kategorie

 • Home
 • Barcelona
 • Róża z miłości i książka na zawsze – La diada de Sant Jordi

Róża z miłości i książka na zawsze – La diada de Sant Jordi

Katalończycy kultywują swoje tradycje i święta regionalne. Bardzo ich za to szanuję. Wiadomo, że poddają się też modzie na amerykanizmy (Walentynki, Haloween itp) ale generalnie to co katalońskie wcale nie jest be, wręcz przeciwnie. Mnie się to bardzo podoba, a tym bardziej podoba mi się sposób w jaki swoje fiesty obchodzą, zawsze jest wesoło, kolorowo a czasem bardzo głośno. Jednym z moich ulubionych jest La diada de Sant Jordi – katalońskie święto zakochanych obchodzona 23 kwietnia.

 

Zakochani są wśród nas

Tradycyjnie chłopcy dawali swoim wybrankom róże a jeśli uczucie było odwzajemnione, otrzymywali w zamian książkę. Czyż to nie piękny zwyczaj? Mnie zachwyca bo każda okazja jest dobra do okazywania sobie uczuć, mówienia o nich a do tego jeszcze podarunek w postaci książki – super połączenie! Najpiękniejsze jest to, że taki zwyczaj jest kultywowany do dziś i faktycznie tego dnia sprzedaż książęk i róż to 50% sprzedaży całorocznej. W szkołach dzieci lepią róże z modeliny, opowiadają o swoich ulubionych książkowych bohaterach, wymieniają się książkami i rysują dla siebie różane laurki.

W każdym mniejszym lub większym mieście organizowane są targi książki na głównych miejskich placach. Można je wtedy kupić naprawdę za bezcen. Jedyne co męczy to tłumy, bo ludzi w każdym wieku będzie wszędzie mnóstwo, tego możesz być pewny.

sant jordi, swieto zakochanych, barcelona, katalonia, cervantes, shakespeare, targi ksiazki, promocje, fiesta, zwiedzanie barcelony, diada_ksiazki_dla_dzieci

 

Generalnie w Katalonii nie ma zwyczaju obdarowywnia się kwiatami, ani na urodziny, rocznice, przeprosiny itd. Jak już znajdziesz kwiaciarnię to bieda w niej okropna, czasem aż smutno patrzeć. Nawet jeśli mamy intencje, żeby komuś podarować kwiatka to ostatecznie kończy się na winie, bo te cięte kwiatki są takie marne. Inaczej jest 23 kwietnia – różę można kupić dosłownie na każdym rogu. Wszędzie tam gdzie samochód może zatrzymać się na światłach awaryjnych, będzie stał ktoś z wiaderkiem pełnym róż. Atmosfera tego dnia jest naprawdę bardzo sympatyczna, uśmiechy, miłe gesty… sielanka. I tak przez cały dzień.

 

Rycerz, księżniczka i smok

Jest też oczywiście legenda, niepokojąco podobna do naszej historii o smoku Wawelskim. Zamiast szewczyka Dratewki tutaj występuje dzielny Jordi (Jerzy), który zabija smoka gdy ten ma chrapkę na piękną księżniczkę. Tam gdzie rozlała się smocza krew, powstało pole różane. Tymi różami kataloński Dratewka obdarował piękną wybrankę swego serca. Tradycje święta zakochanych sięgają Średniowiecza, ale co z tymi książkami. Otóż w latach 30 XX wieku, postanowiono połączyć przyjemne z pożytecznym i wykorzystując romantyczną legendę połączyć ją z popularyzacją literatury pięknej. 23 kwietnia to dzień śmierci dwóch gigantów literatury pięknej: Cervantesa i Shakespeara. Powstała nowa tradycja – panowie rozdają róże a w zamian dostają książki: Róża z miłości i książka na zawsze.

Jeśli kogoś kochasz to podaruj mu tego dnia czerwoną różę, kto wie, może w zamian otrzymasz książę 🙂

 sant jordi, swieto zakochanych, barcelona, katalonia, cervantes, shakespeare, targi ksiazki, promocje, fiesta, zwiedzanie barcelony, sant jordi, swieto zakochanych, barcelona, katalonia, cervantes, shakespeare, targi ksiazki, promocje, fiesta, zwiedzanie barcelony, diada_ksiazka_roza

Dia de Sant Jordi – Co może się wydarzyć tego dnia?

 • Na La Rambla i Paseo de Gracia ustawione są stragany z książkami. Często autorzy książek biorą udział w targach i podpisują swoje dzieła zainteresowanym
 • Istnieje tradycja 24godzinnego czytania dzieła Cervantesa ‘Don Quixot’
 • Róże tradycyjnie ozdabiane źdźbłem zboża i katalońską flagą
 • W dzielnicy Sarria organizowany jest pokaz 45 różnych gatunków róż
 • Tańczy się Sardanę tradycyjny kataloński taniec ludowy
 • Jest to jedyny dzień kiedy Palau de la Generalitat (główny budynek władz katalońskich) jest otwarty do zwiedzania
 • Tradycyjnie osoby o imieniu Jordi (a jest to typowe katalońskie imię i masa facetów takie właśnie ma) ustawiają się, tworząc ludzki łańcuch próbując ustanowić rekord do księgi Guinessa
 • Księgarnie z tej okazji przygotowują specjalne oferty promocyjne
 • Teatry w Barcelonie oferują bilety za 50% ceny

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Nie jest to jednak dzień wolny od pracy, więc jeśli jesteś tego dnia w Barcelonie to wykorzstaj poranek na zwiedzanie targów bo po południu na pewno zrobi się bardzo tłoczno.

 

Dodaj komentarz