Kategorie

 • Home
 • Hiszpania
 • Sagrada Familia – mało znane fakty i informacje praktyczne

Sagrada Familia – mało znane fakty i informacje praktyczne

Wszyscy wiedzą co to Sagrada Familia. Nawet Ci co nigdy nie byli i nigdy nie będą w Barcelonie. Wiadomo, że Gaudi, wiadomo że ‘must see’, plotki krążą że nie warto wchodzić do środka. Te podejrzewam że rozpuszczają tylko Ci, którzy mieli pecha, trafili na gigantyczną kolejkę, nie chciało im się w niej stać, albo po prostu brakło im pieniędzy i dlatego powtarzają takie bzdety.

Oczywiście że warto!!! Już 3 sekundy po wejściu do środka nie żałujesz wydanych tych paru Euro. Podnieś głowę, rozejrzyj się dookoła i przytrzymaj buzię bo to pewne że otworzy się w sposób niekontrolowany. Promienie słońca wpadające przez wąskie okna tańczą na podłodze, ścianach w sposób jakiego nigdy nie widziałeś do tej pory. Można patrzeć na to godzinami. Wraz ze zmieniającym się kątem padania światła, zmienia się atmosfera i klimat świątyni. Najlepsza godzina żeby tam się wybrać to po południu, bo można w ciągu dwóch godzin ‘zaliczyć’ kilka zmieniających się obrazów. Mistrzostwo!

Ale do rzeczy.

Sagrada Familia – ciekawostki

Dzisiejszy wpis ma na celu przedstawienie kilku ciekawych faktów na temat świątyni. Starałam się wybrać takie, których w podstawowym przewodniku nie znajdziecie. Przeczesałam internet i oto co znalazłam.

Antoni Gaudi zginął na torach potrącony przez tramwaj w 1926 roku. Został pochowany w krypcie wewnątrz Sagrada Familia

Sagrada Familia to najczęściej odwiedzana atrakcja turystyczna w Hiszpanii. Rocznie odwiedza ją ok. 3 milionów turystów.  Jeśli 3 miliony ludzi stwierdza że warto wejść do środka, to niech mi teraz ktoś powie że nie warto!

Gaudi zaprojektował kościół w taki sposób żeby nie przekraczała wysokości 984 metrów nad poziomem morza. Dlaczego? Bo uważał że nad miastem ma górować naturalnie przez Boga stworzony wytwór, czyli góra Montjuic, która znajduje się właśnie 984 stopy nad poziomem morza.

Na ukończonym Kościele powinno znajdować się 18 wież: po jednej dla każdego apostoła, 4 ewangelistów, jedna dla Matki Boskiej, i najwyższa w imię Jezusa

sagrada familia, barcelona, zwiedzanie barcelony, atrakcje z barcelony, gaudi, costa brava, hiszpania, park guell,Wieże kościoła

Wieże kościoła

Budowy Kościoła wcale nie zaczął Gaudi, ale ktoś kto miał wizję neo gotyckiej świątyni- architekt Francisco de Paula del Villar y Lozano. Kiedy w 1883 Gaudi przejął projekt, zupełnie zmienił jego kierunek.

W całej budowli nie ma linii prostej ani kątów. Architekt inspirował się naturą i tym jakie tworzy zakręty i zawijasy.

Kolumny podtrzymujące wnętrze Kościoła mają przypominać drzewa. Na dole jest prosty pień, a im wyżej tym więcej rozgałęzień. Spójrzcie w górę a zobaczycie o co mu chodziło

sagrada familia, barcelona, zwiedzanie barcelony, atrakcje z barcelony, gaudi, costa brava, hiszpania, park guell,Kolumny - drzewa

Kolumny – drzewa

Jedyną ukończoną przez Mistrza fasadą jest ‘kołyska życia’ czyli Facade de la Natividad.

Budowa zatrzymała się w 1935 w czasie wojny domowej. W tym czasie anarchiści zniszczyli szkice mistrza aby uniemożliwić kontynuację jego wizji. Budowa rozpoczęła się na nowo dopiero w latach 50tych.

Jeśli wejdziesz po 400 schodach na sam szczyt, możesz zobaczyć wspaniałą panoramę Barcelony.

Bazylika jest uznana za dziedzictwo UNESCO.

Wjeżdżamy na wieże

Wjeżdżamy na wieże

Gaudi nigdy nie stworzył dokładnych planów budowy Sagrada Familia. Wolał by postępowała w bardziej naturalny sposób, na podstawie tworzonych przez niego szkiców, które wciąż ewoluowały. Dlatego też zamieszkał na samym placu budowy, aby na miejscu wcielać w życie kolejne pomysły, inspirować się i rozwiązywać problemy.

Gaudi spędził 40 lat na budowie Sagrada Familia. Ostatnie 15 lat  poświęcił tylko temu projektowi.

Fasada Gaudiego

Fasada Gaudiego

Papież Benedykt XVI poświęcił Bazylikę w Listopadzie 2010 po tym jak zakończono budowę dachu. Teraz regularnie odbywają tam się msze w języku hiszpańskim i katalońskim.

Gaudi zdawał sobie sprawę z tego że nie ukończy swojego najbardziej spektakularnego dzieła za życia. Plany które tworzył miały służyć kolejnym pokoleniom, a przewidując wymagania zmieniających się czasów, pozostawił w nich ślady kilku różnych stylów architektonicznych kilku epok.

Laserowe show w trakcie corocznych obchodów La Merce, to jeden z najbardziej spektakularnych sposobów na wykorzystanie fasady stworzonej przez samego Gaudiego. Obejrzyjcie cały bo naprawdę warto!

httpv://www.youtube.com/watch?v=4APDH0pN7yg

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Kolejki do Sagrada Familia są zawsze o każdej porze dnia. I to takie na kilka godzin czekania. Naprawdę warto więc zarezerwować sobie wizytę online, na konkretną godzinę. Wejście do kościoła z wykupionym wcześniej biletem  znajduje się z drugiej strony (tam gdzie zbudowana przez Gaudiego fasada)

Rezerwacja biletów online

Godziny otwarcia: październik – marzec 9.00–18.00, kwiecień – wrzesień 9.00-20.00, 25 i 26 grudzień oraz 1 i 6 styczeń 9.00-14.00

Ceny biletów:

Sagrada Familia z przewodnikiem (lub audioguide), języki: kataloński, hiszpański, angielski, francuski, włoski, niemiecki, portugalski, rosyjski i chiński – 19.30 EUR, 17.30 (uczniowie i emeryc)
Sagrada Familia i wieże – 19.30 EUR, 17.30 (uczniowie i emeryci)
Sagrada Familia – 14.80 EUR, 12.80 EUR (uczniowie i emeryci)
Sagrada Familia, przewodnik (lub audioguide) i wieże – 23.80 EUR, 21.80 (uczniowie i emeryci)
Sagrada Familia i wejście do Muzeum Gaudiego w Park Guell – 18.30 EUR, 17.30 (uczniowie i emeryci)

Dojazd: Najprościej to albo na piechotę (spacer po la Eixample to sama przyjemność) albo metrem wysiadając na stacji Sagrada Familia, która znajduje się centralnie przed kościołem

Wybrane zdjęcia pochodzą z oficjalnej strony Sagrada Familia

3 komentarze

  • Monika Glod

   23.03.2015 at 5:24 pm

   Passion Tower jest wyższa i widok na miasto jest spekakularny. Jednak to Nativity Tower została ukończona przez Gaudiego, pozostałe to dzieło jego następców. Przeczytałam też, że na Nativity Tower na górę wjeżdżasz windą a na dół musisz zejść schodami (klatka schodowa jest ponoć dziełem sztuki). Na Passion Tower w obie strony windą. Sama niestety nie byłam, więc posiłkuję się opiniami innych. Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • angelika

  26.11.2017 at 12:08 pm

  to nie prawda ze Gaudi nie zrobil proejktu, owszem wiele lat mieszkal na budowie i modyfikowal projekt, ale ostatecznie zrobil 3 wersje, kazda w innym stylu, gdzie ostatni 3 uznal, ze najbardziej kompletna i innowacyjna, wykonal dla tej wizji model w skali 1:20 z idealnym odwzorowaniem, kazdego detalu, owszem model zostal zniczony przez anarchistow ale doskonale fotografie pozwolily na jego idealne odwzorowanie, dzieki czemu budowa jest kontunowana w mysl mistrza Gaudiegio,bez zdrady dla jego wizji, glownym problem jest jednak znalezienie artysty, ktory potrafilby odwzorowac w idealny sposob figuratywny styl Gaudiego na fasadzie Zmartwychwstania, mamy przyklad fasydy Pasyjnej i jej mierny efekt w porownaniu do fasdy Narodzenie

  Odpowiedz

Dodaj komentarz