Kategorie

  • Home
  • Barcelona
  • Opera Gran Liceu de Barcelona – czyli wielkie wyjście

Opera Gran Liceu de Barcelona – czyli wielkie wyjście

Zdarza się że przyjeżdżają do nas goście, którzy zaliczyli już cały klasyczny repertuar zwiedzania Barcelony i okolic i dostarczają nam wyzwań, co by tu im nowego pokazać. Niedawno gościła u nas moja mama, nie po raz pierwszy, więc miałam ciężki orzech do zgryzienia. I bingo! Wymyśliłam. Zaprosiłam ją na wieczór w operze. Miało być wyjątkowo, inaczej niż zwykle, wytwornie i z mnóstwem niezapomnianych wrażeń. „Cyrulik Sewilski” w Gran Teatro de Liceu spełnił nasze oczekiwania.

To był mój pierwszy raz w operze. Nie jestem wielką amatorką muzyki poważnej i zawsze wybierałam koncerty i festiwale ponad wizyty w operze czy filharmonii. Byłam pewna że niewiele mnie przez to omija.

 

Opera w Barcelonie – wyjątkowe doświadczenie

Jak na pierwsze doświadczenie z operą – Liceu w Barcelonie to absolutna rewelacja. Nie mogło być lepiej. Kupując bilety nawet nie byłam pewna co będzie tematem wieczoru bo tytuł Il Barbiere di Siviglia  szczerze, nie za wiele mi mówił.

opera,barcelona, zwiedzanie, ramblas, weekend w barcelonie, liceu, cyrulik sewilski, rosinni, hiszpania, costa brava, opera_cyrulik_reklama

Cyrulik Sewilski w Barcelonie

Przysłuchując się perfekcyjnie granym utworom, stwierdziłam ze zdziwieniem, że po mimo mojego operowego ignoranctwa, znam każdy kawałek. Wciągnęła nas historia, zachwyciła muzyka, oszołomiły nieprawdopodobne głosy i brawurowe „solówki” wykonawców.

Gmach opery jest wart sam w sobie wycieczki. Czerwony plusz i złote zdobienia sprawiają, że nawet publiczność na najtańszych miejscach czuje się wyjątkowo. Fakt, że im wyżej wjeżdżasz windą do góry (5 pięter) to oznacza, że mniej zapłaciłeś za bilet.

opera,barcelona, zwiedzanie, ramblas, weekend w barcelonie, liceu, cyrulik sewilski, rosinni, hiszpania, costa brava, Widok z 4 tego piętra

Widok z 4 tego piętra

Kiedy przybyłyśmy pod gmach opery, zaskoczyły mnie wytworne suknie wieczorowe eleganckich pań. Towarzyszyli im szarmanccy panowie w czarnych garniturach. Fakt, że im wyżej wjeżdżałyśmy windą, tym mniej elegancko ubrana publiczność razem z nami w tej windzie zostawała. Mnie jednak bardzo spodobała się idea wyjścia do opery w iście wielkim stylu. Już przy następnej wizycie na pewno się bardziej postaram żeby nie wyglądać jak typowy giris (turysta).

To wytworne towarzystwo rozpoczyna wieczór w operze kieliszkiem znanej mi już skądinąd cavy i lekkimi tapas serwowanymi w barach rozstawionych w całym budynku. Stwierdziłyśmy z mamą że to świetny pomysł i dołączyłyśmy do tej smakowitej tradycji.

Samodzielne znalezienie miejsca wcale nie było takie proste ale po chwili konsternacji podszedł do nas opiekun naszego piętra i zaprowadził nas na nasze miejsca.

Wejście na salę Liceu robi wrażenie i to nie tylko na kimś takim jak ja kto nigdy w operze nie był. Zobacz sam..

 

opera,barcelona, zwiedzanie, ramblas, weekend w barcelonie, liceu, cyrulik sewilski, rosinni, hiszpania, costa brava, opera_zloto_aksamit_spiew

Złoto, aksamit i śpiew

…czujesz już przyjemny dotyk czerwonego pluszu, przymykasz oczy, w „przykurzonym” świetle majestatycznych żyrandoli oczekując aż pan dyrygent z rozczochraną fryzurą ruszy batutą, i zaraz potem dzięki wspaniałej akustyce, usłyszysz pierwsze dźwięki znanych taktów z Twojej ulubionej opery…

 

opera,barcelona, zwiedzanie, ramblas, weekend w barcelonie, liceu, cyrulik sewilski, rosinni, hiszpania, costa brava, Spójrz też w górę

Spójrz też w górę

Dla mnie wszystko było nowe tego wieczoru i absolutnie zachwyciła mnie atmosfera Liceu. Spektakl był na bardzo wysokim poziomie a historia hrabiego i jego ukochanej wciągnęła nas momentalnie i razem z nimi oraz Figaro wyglądaliśmy przez okna w Sewilli, podglądając życie mieszkańców, podsłuchując plotek i nocnych rozmów kochanków. Mimo że scenografia była dosyć minimalistyczna, to bardzo łatwo „wsiąkłyśmy” w historię kibicując zakochanej parze.

Nad sceną znajduje się mały ekran, który w teorii ma pomóc zrozumieć tekst libretta, bo wyświetla jego tłumaczenie…. na kataloński. Jak dla mnie było to druzgoczące rozczarowanie, choć w sumie to można się było tego spodziewać. Na pomoc przyszła wikipedia gdzie przeczytałam cały tekst opery i dzięki mieszance włosko-katalońsko-polskiej doskonale wiedziałam co w danej chwili jest wyśpiewywane na scenie.

 

opera,barcelona, zwiedzanie, ramblas, weekend w barcelonie, liceu, cyrulik sewilski, rosinni, hiszpania, costa brava, Tłumaczenie. Z włoskiego na .. kataloński. Ufff

Tłumaczenie. Z włoskiego na .. kataloński. Ufff

Przedstawienie trwało w sumie około 3 godzin z 15 min przerwą (na tapas i kieliszek cavy, jeśli ktoś nie zdążył przed rozpoczęciem).

Ponieważ tego wieczoru przegapiłyśmy kolację, zaraz po wyjściu z opery udałyśmy się na lekkie przekąski w okolicznym barze. Tak jak wielu innych amatorów sztuki.

Wieczór zaliczyłam do udanych do tego stopnia, że jestem już szczęśliwą posiadaczką biletów na kolejne przedstawienie… i to już całkiem niedługo bo pod koniec października. Tym razem będzie bardziej dramatycznie bo to opera Traviata. Już nie mogę się doczekać!

Październik mi upłynie zdecydowanie pod znakiem opery. Oprócz Traviaty, wybieramy się też całą trójką na przedstawienie dla dzieci. Bonusem tego wydarzenia jest to, że bez względu na miejsce bilety kosztują tylko 13 EUR., gdzie na każdą inną sztukę rozrzut jest od 13 EUR do 220 EUR. Między dziećmi nie będzie więc podziału na bogatszy czy biedniejszy a raczej na ‘kto pierwszy ten lepszy’.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Polecam wyjście do opery w Barcelonie każdemu. Bez względu na zainteresowania i wiek.

Opera – Bilety.  Warto zarezerwować je wcześniej. Ja kupiłam na stronie opery, gdzie w bardzo łatwy i wygodny sposób można sobie wybrać miejsce wg gustu i zasobu portfela. Generalnie zasada to: im niżej tym lepiej. Nie polecam kupować biletów wyżej niż 4 piętro, bo to robi sporą różnicę. W trakcie wybierania tańszego biletu pokaże się okienko ‘ uwaga wybierasz siedzenie z widocznością zero’. I faktycznie kiedy siedzisz wygodnie oparty na takim siedzeniu to nic nie widzisz, ale jak się już wychylisz to bez większych problemów zobaczysz scenę.  Jednak 3 godziny to sporo żeby siedzieć przekrzywionym, warto rozważyć droższe miejsca lub po prostu pospieszyć się z kupnem biletów bo te rozchodzą się w tempie BŁYSKAWICZNYM.Tutaj link do strony: Liceu de Barcelona

Opera – Lokalizacja. Budynek znajduje się na sławnej La Rambla, 51-59

opera,barcelona, zwiedzanie, ramblas, weekend w barcelonie, liceu, cyrulik sewilski, rosinni, hiszpania, costa brava, Kupno biletów

Kupno biletów

 

 

6 komentarzy

Dodaj komentarz