Olejek miętowy (Mentha Piperita) jest jednym z najpopularniejszych olejków eterycznych zarówno dla początkujących użytkowników, jak i doświadczonych profesjonalistów. Jego orzeźwiający i pobudzający aromat zna prawie każdy. Choć nie jest to mój ulubiony zapach, doceniam jego wszechstronne właściwości i używam bardzo często. Ma swoje stałe miejsce w mojej torebkowej apteczce. Czytaj dalej to przekonasz się dlaczego.
Nazwa: Mentha piperita
Rodzina: Lamiaceae
Pochodzenie: Stany Zjednoczone, Rejon Morza Śródziemnego
Metoda wytwarzania: Destylacja Parowa Liści i Łodyg
Nuta: Górna
Właściwości – Olejek miętowy
- Przeciwbólowy
- Przeciwbakteryjny
- Działa przeciwzapalnie (prostata i nerwy)
- Antyseptyczny
- Rozkurczowy
- Przeciwpasożytnicze (robaki)
- Ułatwiający trawienie
- Antywirusowy
Podstawowe Zastosowania – Olejek miętowy
Ból głowy
Olejek miętowy rozcieńcz z olejem roślinnym i wetrzyj w skronie, czoło i kark. Badania wykazały, że w połączeniu z etanolem jest tak samo skuteczny jak paracetamol, a jego dobroczynne działanie można odczuć w ciągu 15 minut od zastosowania (a często już w ciągu 15 minut).
Bóle mięśniowe
Po intensywnym wysiłku fizycznym, powąchaj z buteleczki olejek miętowy. Od razu poczujesz przypływ energii. Dodatkowo połącz olejek miętowy z olejkiem eukaliptusowym lub rozmarynowym, pomieszaj z olejem bazowym i wmasuj w miejsce, które czujesz że może być przeciążone po treningu. To może nawet zapobiec tworzeniu się zakwasów.
Gorączka
Połącz olejek miętowy z olejkiem lawendowym lub pomarańczowym. Dodaj olej bazowy (migdałowy, jojoba, kokosowy) i smaruj chorego z dużą częstotliwością (nawet co 15 minut) w następujących miejscach: skronie, kark, kręgosłup, podeszwy stóp. Pamiętaj o zimnych okładach na czole.
Problemy z trawieniem
Połącz kilka kropli olejku miętowego z olejem bazowym i masuj brzuch kolistymi ruchami wokół pępka, aby złagodzić niestrawność, wzdęcia, zgagę i biegunkę. Kroplę olejku miętowego można również dodać do naparu/ziółek, aby wspomóc trawienie.
Brak energii i koncentracja
Czeka Cię długi dzień nauki lub przygotowania do projektu? Połącz z olejkiem rozmarynowym i/lub cytrynowym oraz olejem bazowym. Następnie wetrzyj go w nadgarstki, aby wykorzystać jego świeży zapach, który ożywi Twój umysł i ciało. Olejek miętowy promuje energię i koncentrację. Działa równie dobrze, jeśli włożysz go do dyfuzora na czas pracy. Unikaj mięty przed snem, gdyż jej działanie jest przeciwne do usypiającego.
Insekty
Nie ma lepszego naturalnego środka odstraszającego mrówki niż olejek eteryczny z mięty pieprzowej. Wystarczy wylać kilka kropel na podłogę, gdzie mają swoje ścieżki w ciągu kilku godzin mrówki przeniosą się w inne miejsce. Działa również na pająki, karaluchy, komary i myszy.
Poparzenia słoneczne
Olejek miętowy może złagodzić ból po oparzeniach słonecznych. Aby pomóc leczyć skórę po ekspozycji na słońce, wymieszaj 2-3 krople olejku miętowego z pół łyżeczki oleju kokosowego lub żelu aloesowego i nałóż na skórę, aby złagodzić ból i uzdrowić uszkodzoną skórę. Tutaj przepis na bardzo fajny spray na oparzenia słoneczne (oczywiście domowej roboty).
Wsparcie emocjonalne – apatia i zastój
Olejek miętowy może być bardzo pomocny przy stanach apatii (mówimy o naturalnej apatii, a nie depresji klinicznej), przygnębienia i wypalenia. To olejek, który można stosować w sytuacjach stresowych, gdy trudno się skoncentrować i brakuje nam chęci do działania. Może nam pomóc w pokonaniu prokrastynacji. Połącz miętę z olejkiem pomarańczowym w dyfuzorze, to idealne miks, ponieważ mięta nas energetyzuje, a pomarańcza poprawia nastrój.
Upały
Dodaj kilka kropli do balsamu do kąpieli/soli epsom lub spryskaj ściany prysznica, aby uzyskać przyjemne uczucie chłodu na skórze. Możesz przygotować miksturę w butelce typu spray: woda z 10 kroplami mięty i 10 kroplami lawendy lub pomarańczy. Kiedy cierpisz z powodu upału, spryskuj powietrze wokół siebie i poczujesz falę chłodnego powietrza. Rewelacja!!
Jak go używam
- Po olejek miętowy sięgam w pierwszej kolejności gdy w moim domu pojawiają się mrówki. Wylewam kilka kropel na ich ścieżkę i znikają. To jedyny naturalny środek który działa tak skutecznie. Inne środki przeganiają mrówki, ale one po jakimś czasie pojawiają się od nowa. Inaczej jest w przypadku mięty. To jest akcja jednorazowa, no może dwudniowa i bye bye mróweczki.
- Mam go zawsze w torebce kiedy wybieramy się w podróż. Jeśli ktoś ma akurat gorszy dzień i zakręty przyprawiają go o mdłości, podsuwam buteleczkę mięty pod nos i radzę wdychać. Działa niezawodnie, choć czasem trzeba powtórzyć kilka razy
- Kiedy mam potrzebę koncentracji, lub akurat dopada mnie popołudniowy zjazd, puszczam miętę w dyfuzorze aby się 'pobudzić’ do myślenia. Działa cuda w połączeniu z rozmarynem, który ma podobne właściwości wspierające koncentrację.
- Na ból głowy to jedna z najbardziej efektywnych opcji pośród olejków eterycznych. Działanie mięty na złagodzenie bólu głowy może być naprawdę zaskakujące. Wcieram w skronie, za uszami i na karku rozcieńczone z olejem migdałowym 2 kropelki mięty i po chwili czuję przyjemny chłód. To wrażenie zimna powoduje, że moje receptory bólu 'znieczulają się’ i wreszcie nadchodzi ulga.
- Kiedy w naszym domu ktoś ma gorączke, przygotowuję mieszankę 2 krople mięty, 2 krople pomarańczy mieszam z olejem migdałowym i smaruję: czoło, przeguby dłoni, stopy, kręgosłup. Powtarzam to dosyć często nawet co 15 minut. Czoło cały czas schładzam zimnymi okładami aby chronić głowę. Jak temperatura zaczyna spadać, wydłużam okres między smarowaniami.
- Rewolucje żołądkowe wszelkiego rodzaju, łatwo załagodzić smarując brzuch mieszanką 2 kropel mięty i oleju migdałowego.
W dyfuzorze
Ból Głowy
- 3 krople mięty
- 3 krople Lawendy
- 2 krople Eukaliptus
Komary Precz
- 2 krople Mięty
- 2 krople Lemongrass
- 2 krople Eukaliptus
Odetkany Nos
- 3 krople mięty
- 2 krople eukaliptusa
- 2 krople rozmarynu
- 1 kropla cytryny
Energiczny Poranek
- 3 krople grejpfruta
- 2 krople rozmarynu
- 2 krople mięty
Czas na naukę!
- 2 krople mięty
- 2 krople rozmarynu
- 1 krople vetiver
- 3 krople mandarynki
Złość piękności szkodzi
- 3 krople mięty
- 3 krople rozmarynu
- 2 krople bergamotki
- 2 krople jodły (white fir)
Jak aplikować olejek miętowy
Olejek miętowy nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 3 roku życia i kobiet w ciąży.
- Rozcieńczyć jedną część olejku eterycznego z jedną częścią oleju roślinnego / nośnika i stosować na skórę (50:50). Ten olejek może podrażnić skórę, dlatego zaleca się zawsze rozcieńczać z olejem bazowym
- Używaj jako perfum, nakładając olejek eteryczny rozcieńczony z olejem bazowym za uszy i na nadgarstki
- Stwórz swój własny roll on – wlej kilka kropel olejku miętowego (można wymieszać z innymi olejkami eterycznymi np. lawenda, pomarańcza, bergamota) i uzupełnij buteleczkę olejem bazowym (migdałowym, jojoba, arganowym etc)
- Wdychaj bezpośrednio z butelki
- Wlej kilka kropelek do dyfuzora (możesz wymieszać z innymi olejkami jak w instrukcji powyżej lub wlać tylko miętę)
- Wlej 2-3 kropelki na chusteczkę do nosa i wdychaj
Źródło wiedzy
- Essential Oils – Integrative Medical Guida – D. Gary Young, ND
- The Complete Book of Essential Oils and Aromatherapy – Valery Ann Worwood
- The Healing Power of Essential Oils – Eric Zielinsci, D.C.
- Olejki Eteryczne i Aromaterapia. Jak bezpiecznie wyeliminować powszechne dolegliwości i naturalnie podkreślić swoje piękno. Opracowanie zbiorowe.
- Evidence-based Essential Oil Therapy – Dr. Scott A. Johnson
Chcesz kupić olejek miętowy, którego używam?
Tutaj link do strony Young Living – rejestracja i zakup zestawu początkowego (który jest po prostu ekstra!!!). 12 olejków eterycznych (mięta to jeden z nich!) i piękny dyfuzor.
W razie pytań lub wątpliwości po prostu daj mi znać.