Kategorie

  • Home
  • Hiszpania
  • Muzeum Egiptu – mumie, sarkofagi i starożytne tajemnice w centrum Barcelony

Muzeum Egiptu – mumie, sarkofagi i starożytne tajemnice w centrum Barcelony

Muzeum Egiptu w Barcelonie?? To żart jakiś? Ktoś mógłby powiedzieć – otóż żaden żart, wręcz przeciwnie. Barcelona posiada jeden z najważniejszych zbiorów dotyczących Egiptu w Europie(!). Dla pasjonatów tematu jest to ‘MUST SEE’ a dla wszystkich innych miejsce które gorąco polecam.

My zaczęliśmy wycieczkę do Muzeum Egiptu od spaceru po calle Valencia. Jakoś do tej pory nie miałam okazji spokojnie się nią przespacerować, a okazuje się że jest to przepiękna ulica kwadratowo zabudowanej dzielnicy Eixample. Kamienice, zdobienia, fasady, majestatyczne i fantazyjnie kute bramy z dziwacznymi klamkami, przenoszą nas w czasy modernizmu.

muzeum egiptu,gaudi, barcelona,zwiedzanie barcelony, costa brava, hiszpania, calle_valencia

Ponieważ to był spokojny niedzielny poranek, naprawdę miałam wrażenie, że za chwilę za rogu wyjedzie karoca i starodawny tramwaj. Najlepsza pora na spacer, bo sklepy pozamykane, nie kuszą i nie wabią tysięcy kupujących. Dzięki temu cała ulica była tylko dla nas. Kusiły tylko zapachy kawy i ciepłych croissantów z kawiarni ustawionych wzdłuż ulicy. Tym razem jednak spieszyliśmy się i oprócz szybkich przystanków na zrobienie zdjęć co ciekawszym budowlom, udaliśmy się czym prędzej do muzeum.

 

Zwiedzanie Muzeum Egiptu

Muzeum ma trzy piętra plus taras. Na dwóch piętrach znajdują się stałe eksponaty a na najniższym zmienne wystawy. Wycieczka po muzeum okazała się wspaniałym materiałem edukacyjnym dla naszego syna. Bo jak do tej pory niewiele miał okazji żeby dowiedzieć się czegoś na temat piramid, Egiptu czy też mumii. Znał je jedynie ze słyszenia.  Zaczęliśmy więc od mapy aby dokładnie zlokalizować Egipt i przyjrzeć się meandrom Nilu. Najciekawsze oczywiście było szczegółowe obejrzenie dwóch prawdziwych i strasznie starych mumii. Niby nic, a jednak jak sobie przypomnę to czuję nieprzyjemny dreszcz. Brrr.. Oprócz mumii dwóch kobiet można też obejrzeć mumie kota, krokodyla, ptaka itd.

muzeum egiptu,gaudi, barcelona,zwiedzanie barcelony, costa brava, hiszpania, Prawdziwa mumia - poniżej rentgen tego co leży w środku

Prawdziwa mumia – poniżej rentgen tego co leży w środku

Ciekawe są obiekty codziennego użytku Egipcjan, jak zupełnie do poduszki nie podobna podpórka, której używali do oparcia głowy w trakcie snu – nie mogę się nadziwić jak to mogło być wygodne.

"Poduszki" - chyba po to żeby nie zepsuć sobie fryzury

“Poduszki” – chyba po to żeby nie zepsuć sobie fryzury

Dziwnie krótkie łózko, lusterko, biżuteria i całkiem podobne do obecnych sandałki. Jest cały zestaw sarkofagów, znów bardzo krótkich, o różnych kształtach i kolorach.

muzeum egiptu,gaudi, barcelona,zwiedzanie barcelony, costa brava, hiszpania Przedmioty codziennego użytku

Przedmioty codziennego użytku

Nas zaciekawiła też seria erotycznych figurek ze sterczącym męskim przyrodzeniem.

muzeum egiptu,gaudi, barcelona,zwiedzanie barcelony, costa brava, hiszpania Mamo - a czemu oni mają takie wielkie siusiaki?

Mamo – a czemu oni mają takie wielkie siusiaki?

 

muzeum egiptu,gaudi, barcelona,zwiedzanie barcelony, costa brava, hiszpania muzeum_egiptu_barcelona_sumbole_plodnosci

 

Klątwa Tutenchamona – prawda czy bajka?

Udało nam się również zwiedzić tymczasową wystawę poświęconą historii odkrycia grobowca Tutenchamona. Czytając wspomnienia odkrywców z lat 30stych poprzedniego wieku i śledząc po kolei całą historię na zdjęciach, udało mi się wyobrazić przez chwilę, co może czuć archeolog w obliczu odkrycia na skalę światową. Cała opowieść naprawdę trzyma w napięciu.

muzeum egiptu,gaudi, barcelona,zwiedzanie barcelony, costa brava, hiszpania Historia krok po kroku, minuta po minucie

Historia krok po kroku, minuta po minucie

Cóż, niestety główny organizator wyprawy umarł wkrótce po otwarciu skarbów grobowca, jak opowiada legenda, ponoć z powodu klątwy Tutenchamona. Hmm.. doczytaliśmy trochę więcej na ten temat i okazało się, że po rozpuszczaniu przez gazety sensacyjnych plotek, ktoś postanowił rzeczywiście zbadać tą sprawę i okazało się, że liczba zmarłych spośród biorących udział w odkryciu wcale nie odbiegała od normy i tym samym położył kres bajkom. Ale taka historia na pewno dodaje smaczku i jak się dłużej zastanowić to .. no cóż… Tobie pozostawiam interpretację tajemniczych wydarzeń z ubiegłego wieku 🙂

muzeum egiptu,gaudi, barcelona,zwiedzanie barcelony, costa brava, hiszpania Sarkofag Tutenchamona

Sarkofag Tutenchamona

 

Podsumowując wycieczkę do Muzeum Egiptu…

Szkoda że nie udało nam się załapać na zwiedzanie muzeum z przewodnikiem (nie wiedziałam o tej opcji) bo jednak starożytny Egipt kryje bardzo wiele legend i historii, które są bardzo ciekawe zwłaszcza dla młodego człowieka który był z nami.

Jeśli zmęczysz się już starożytnymi legendami i sekretami możesz zaczerpnąć świeżego powietrza na tarasie który znajduje się na najwyższym piętrze. Po wyjściu na zewnątrz znajdziesz się wewnątrz tzw. manzana, czyli typowej zabudowy dzielnicy Eixample ale tej części której normalnie z ulicy nie ma szans dojrzeć. Można nawet podejrzeć mieszkańców starodawnych kamienic przez ogromne okna i tarasy.

Jedyny mankament zwiedzania muzeum to fakt, że historie w większości opisane są po .. katalońsku. Chyba nigdy nie przestanie mnie to zadziwiać. Żeby mieć dostęp do informacji po angielsku trzeba ściągnąć aplikację na telefon..ufff.. to naprawdę nie musi być takie skomplikowane. Pewne rzeczy jednak się już nie zmienią.

Przy wyjściu znajduje się niewielki sklep z pamiątkami. My zaopatrzyliśmy się w ciekawą książkę dla dzieci na temat zwyczajów Egipcjan i pamiątkowego skarabeusza.

Okazuje się że wycieczka do muzeum Egiptu w Barcelonie to całkiem niezły pomysł – dla małych i dla dużych. Przekonaj się sam.

muzeum egiptu,gaudi, barcelona,zwiedzanie barcelony, costa brava, hiszpania Pełne skupienie

Pełne skupienie

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Muzeum zajmuje ok. 2000 m kwadratowych i posiada około tysiąca eksponatów.

Bilety: Dorosły – 11 EUR, Zniżkowy (studenci, uczniowie i emeryci) – 8 EUR, Darmowy – dzieci do lat 5. Można kupić on-line lub w kasie.

Adres: Calle Valencia 284, 08007 Barcelona

Dojazd: Metro Diagonal, Girona lub Passeig de Gracia.

Godziny otwarcia:
Zimą – (7/01-21/06) oraz (12/09-30/11) od poniedziałku do soboty od  10h do 14h i od 16h do 20h.  Niedziela od 10h do 14h.
Latem- (22/06- 11/09) od poniedziałku do soboty od 10h do 20h. Niedziela od 10 do 14.

Dodaj komentarz