Kategorie

Moje 3 życia – Londyn, Nowy Jork i Barcelona

Jakie są najlepsze na miasta świata do życia kiedy jesteśmy młodzi, piękni i niesparowani?Ja wybieram Londyn, Nowy Jork i Barcelonę.

Jeśli mogłabym mieć 3 życia to jako 25ciolatka spędziłabym je właśnie w tych miastach. A oto dlaczego:

Londyn

 Miałam to szczęście mieszkać w Londynie przez jeden cały rok. To było w trakcie studiów, wtedy kiedy jeszcze mało który Polak szwędał się po Londynie bo to było dosyć skomplikowane, głownie dlatego, że Polska nie była w Unii Europejskiej. To była dziekanka na studiach. Najlepsza decyzja jaką mogłam wtedy podjąć i która zaważyła na reszcie mojego życia. To był rok pełen wrażeń i nauki. Nauki o życiu na własną rękę, o tym jak jak przeżyć w obcym kraju, angielskiego i wszystkich jego odmian. Był to rok poznawania ludzi z całego świata i różnic kulturowych. Trudno się dziwić, w Londynie mówi się 300 językami. Ile to narodowości?

Ale najważniejsze dwie rzeczy których się tam nauczyłam to:

 1. Świat stoi otworem i skoro Australijczyk może przyjechać do Europy, to ja mogę jechać do Australii.
 2. Jeśli dałam sobie radę w Londynie i czuję się tam jak u siebie w domu, to wszędzie sobie poradzę.

Życie w Londynie było jak film. Tyle miejsc, które znałam z TV i książek. Metro, Oxford Street, czerwone autobusy i budki telefoniczne, policjanci w śmiesznych czapkach i Hyde Park. A do tego, pracując w barze na pół etatu mogłam zapłacić wszystkie swoje rachunki i świetnie się bawić. Takie coś w Polsce było po prostu niemożliwe. Zakochałam się bez pamięci i tak już zostało do dziś.

 

miasta świata - Londyński Autobus

Londyński Autobus

 

Najlepsze w Londynie:

 

 1. Metro (Tube) – życie w tym wielkim mieście byłoby niemożliwe gdyby nie świetnie działające metro
 2. West End  i musicale – zazwyczaj są kiczowete i tandetne, ale kogo to obchodzi?! To świetna i niecodzienna rozrywka, na którą każdego stać.
 3. Soho – w tej dzielnicy można znaleźć wszystko, bez względu jaki apetyt seksualny się ma danego dnia:) kluby dla dziewczyn co lubią dziewczyny, chłopaków co lubią chłopaki, trans, mix …,  sex shopy i inne ciekawe miejsca
 4. Parki – i niekoniecznie chodzi tutaj o Hyde Park. St. James’ Park to mój ulubiony, ale jest ich dużo więcej.
 5. Most Waterloo – Najlepszy nocny widok miasta.  Świenty do romantycznych oświadczyn i dramatycznych rozstań.
 6. Londyńskie Puby – miejsce gdzie zawsze natkniesz się na swoich znajomych. Wszystkie puby serwują to samo więc zawsze wiesz czego się spodziewać.
 7. Charity Shops – dla mnie najlepsze miejsce do zakupu używanych książek. Naprawdę dobrych. 90 centów za egzemplarz to tutaj normalka.

 

Widok na centrum Londynu z mostu Waterloo

Widok na centrum Londynu z mostu Waterloo

 

miasta świata - Big Ben Londyn

Big Ben to obowiązkowa atrakcja turystyczna Londynu

 

Najgorsze w Londynie:

 

 1. Metro (Tube) –  jest prawie niemożliwe życie w Londynie bez poruszania się metrem, jest szybkie, zabierze Cię wszędzie, ale jest zatłoczone, duszne, klaustrofobiczne i bardzo drogie
 2. Jest Brudny – to zależy od dzielnicy, ale naprawdę jest zaśmiecony i brudny
 3. Jest Drogi –  ogólnie jest to bardzo drogie miasto, zwłaszcza jak chcesz w nim mieszkać ze swoją rodziną w przyzwoitym mieszkaniu i dobrej dzielnicy
 4. Oxford Street – zupełnie przereklamowana. Poza sklepami, które i tak są wszędzie, są tutaj tylko korki, i dzikie, niewyobrażalne tłumy ludzi. Okropnie męczące.

 

miasta świata - Londyńskie metro

Londyńskie metro – zbawienie i zmora jego mieszkańców

 

Nowy Jork

 

W Nowym Jorku i jego okolicach kręci się  ponad 250 filmów rocznie.  Dlatego poczucie ‘bycia w filmie’, zwłaszcza na Manhatannie jest wszechogarniające. Nie można pozbyć się wrażenia, że już się tutaj kiedyś było.

Jedyną rzeczą jaką wygrałam w życiu to była ‘Zielona Karta’ do Stanów właśnie. Po odbiór tej wizy pojechałam do Nowego Jorku. A to było zaraz na swieżo po obejrzeniu serii ‘ Sex w wielkim mieście’. .. Rewelacja. Totalna. Manhattan mnie powalił.

 

miasta świata - Widok na Manhattan

Widok na Manhattan

 

Broadway to naprawdę długa ulica Nowego Jorku

Broadway to naprawdę długa ulica Nowego Jorku

 

Najlepsze w Nowym Jorku:

 

 1. Zakupy – tanie albo luksusowe. Wybierasz Ty, bo w tym mieście znajdziesz wszystko
 2. Życie Nocne – prawdopodobnei najlepsze na świecie
 3. Restauracje – można spróbować każdy rodzaj kuchni i to w najlepszym wydaniu bo gotowane przez lokalną ludność. Czasem ponoć lepsze niż w kraju pochodzenia i niekoniecznie drogie.
 4. Księgarnie – to było jedyne miejsce w jakim byłam w życiu, gdzie księgarnie, takie z regałami aż po sufit i nastrojową muzyką były czynne o 2 rano. Zamiast kebaba po imprezie – książka 🙂
 5. Central Park – niesamowita zielona wyspa w szybkim mieście, które nigdy nie śpi. Każdy zakątek parku ma swoją historię. Nie bez powodu przewija się przez niego 25 milionów ludzi rocznie.

 

miasta świata - Central Park - rozrywka dla biednych i bogatych

Central Park – rozrywka dla biednych i bogatych

 

Najgorsze w Nowym Jorku:

 

 1. Przestępczość – moje wrażenie tego miasta było, że jest pełne świrów. Czasem bardzo niebezpiecznych. Nie czułam się tam bezpiecznie nawet w ciągu dnia, chociaż ponoć od 2005 jest to najbezpieczniejsze miasto USA. Uff to jakie są te inne? Aż strach pomyśleć.
 2. Jest za szybki– fast food, kawa na wynos, ciężka praca i wyścig szczurów – a kiedy życ?
 3. Jest przytłaczający– wszystko w Nowym Jorku musi być Naj.. najlepsze, najpiękniejsze, najszybsze, najmodniejsze.. ufff to wielka presja. Ci co osiągają tutaj sukces to naprawdę twardziele.

 

Times Squere - tutaj naprawdę widać, że to miasto nie zasypia nigdy

Times Squere – tutaj naprawdę widać, że to miasto nie zasypia nigdy

 

Barcelona

 

Kiedy nadażyła się okazja wyjazdu do Barcelony byłam już mężatką i miałam dziecko. Z mężem zdecydowaliśmy, że Barcelona to nie miejsce dla nas na tym etapie naszego życia. Wybraliśmy basen koło domu, wielką plażę i spokój rodzinnego Castelldefels. Mam jednak świadomość, że Barcelona jest tuż ‘za płotem’, w ciągu 20 minut mogę tam być kiedy tylko chcę.

Najlepsze w Barcelonie:

 

 1. Dzieła Gaudiego – to niemożliwe żeby o nich nie wspomnieć bo Barcelona nie byłaby tym czym jest gdyby nie: Sagrada Famila, Park Guell czy kamienice Gaudiego. Ten geniusz po prostu powala. Mnie za każdym razem jak patrzę na jego dzieła.
 2. FC Barcelona – osobiście nie jestem fanem piłki nożnej, ale trudno jest nie dać ponieść się emocjom kiedy Barca gra mecz. Katalończycy naprawdę są dumni ze swojej drużyny, i trzeba przyznać, że mają z czego:)
 3. Owoce morza –  świeże, niezbyt drogie i wszędzie dostępne. Można ich spróbować w restauracji albo zjeść w domu. Tutaj to zazwyczaj lepszy wybór niż mięso, którego tak dobrze nie umieją przyrządzać.
 4. Kawa – nawet w najbardziej podłym barze można mieć pewność, że kawa będzie wyśmienita.
 5. Parki i fontanny – fontanny i pompy z wodą są wszędzie. Można napić się wody lub schłodzić sobie głowę.  A parki różnią się bardzo między sobą. Wszystkie jednak warto zobaczyć czy to Parc Ciutadella, Guell czy Labirynt.

 

miasta świata - Architektura Barcelony w najlepszym wydaniu

Architektura Barcelony w najlepszym wydaniu

 

Miasta świata - Zamek Montjuic i jego ogrody

Zamek Montjuic i jego ogrody

 

Najgorsze w Barcelonie:

 

 1. Obsługa Klienta – nie chodzi o to, że jest zła, ona po prostu nie istnieje!To klient jest tutaj dla sprzedającego a nie na odwrót. Nie podoba Ci się coś? To idź sobie gdzieś indziej. Cierpliwości!!!
 2. Złodzieje – Barcelona słynie z wyspecjalizoanych kieszonkowców. Oni naprawdę są tutaj sprytni. Nie wystarczy tylko być ostrożnym.
 3. Godziny otwarcia – kuchnię w restauracji zamykają między 16.00 i 20.00. Większość sklepów i biznesów nie obługuje w godzinach 14.00 do 17.00. Jak sobie dobrze nie zaplanujesz to zostajesz głodny z niezałatwioną sprawą.

To wszystko to moja w 100% osobista opinia. Jaka jest Twoja?

 

Dodaj komentarz