Kategorie

Lądowanie na Kubie – pierwsze wrażenia

Kuba zaskoczyła mnie już widokiem z samolotu. Wyobrażałam sobie wyspę podobną do Kanarów albo Ibizy, wulkaniczną i suchą. Z góry zobaczyłam całkowicie zieloną kępkę. Takie było lądowanie na Kubie i pierwsze wrażenie.

Zielona wyspa – Lądowanie na Kubie

Od momentu decyzji do wejścia do samolotu przeżyliśmy kilka trwogich chwil i co najmniej dwukrotnie cała wyprawa wisiała na włosku ale udało się. Ostatecznie ujrzeliśmy zieloną wyspę na własne oczy z okien samolotu. I to był moment w którym chciałam skakać i piszczeć z radości. Tak Jak Dziecko. Po prostu uwielbiam takie chwile.

Ladowanie na Kubie -Kuba - Mapa Kuby

Brązowe mundury i czarne rajstopy

Oprócz widoku samej wyspy, kolejne co mnie zaskoczyło to brązowe mundury na szarym, i pomimo dużej liczby ludzi, spokojnym lotnisku. Może dlatego, że od razu uderza to, że brak tam krzykliwych reklam, sklepów duty free itp. Nic tylko szare korytarze i lotniskowi strażnicy na każdym kroku. I właśnie żeby się w tej szarości wyróżnić, kolejna rzecz, która rzuciła mi się w oczy to rajstopy pań strażniczek. Obcisłe do granic wytrzymałości mundury i czarne rajtki – od zwykłych przez kabaretki, aż po takie w zupełnie nieprzyzwoite wzorki.

Miało być tak strasznie – przeszukiwanie bagażu, sprawdzanie czy nie wwozimy nielegalnych na Kubie przedmiotów, a okazało się, że wszystko poszło miło, sprawnie i bez problemów. Po przejściu wszystkich formalności czekał na nas zamówiony transport, co było świetnym pomysłem zważając na nasze zmęczenie po podróży i jeszcze dezorientację w nowym kraju.

Wyjazd na ulice Hawany to dopiero była gratka… Wtedy znów poczuliśmy się jak w filmie.

Ladowanie na kubie -Kuba- Ulice Hawany

Ulice Hawany

Na ulicę gdzie mieliśmy zarezerwowany nasz pierwszy nocleg w casa particular dotarliśmy kiedy już szarzało. Gdyby nie to, że sporo poczytałam przed wyjazdem na temat Hawany, to mogłabym mieć obawy czy aby na pewno chcę wysiąść z samochodu. Dzialnica Habana Vieja (stara) jest naprawdę stara i prawie całkowicie zniszczona. Klimat jest – o tak, zdecydowanie. Ale na pierwszy rzut oka to po prostu slamsy… Wyglądało to naprawdę nieciekawie.

ladowanie na kubie - Kuba Widok z balkonu naszego pierwszego casa particular

Widok z balkonu naszego pierwszego casa particular

Dodatkowo widok klucza do bramy spuszczanego na sznurku z balkonu…(?)był dosyć zastanawiający. Czy to z powodu  bezpieczeństwa, czy też niebezpieczeństwa, czemu nie zejdzie na dół itd. uff. Ostatecznie okazało się wszystko zupełnie bezpieczne choć działające na swój kubański pokręcony sposób, czasem trudny do wytłumaczenia dla przybysza z zewnątrz.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Zamówienie taxi na lotnisku to świetne rozwiązanie. Samo lądowanie to szok kulturowy, zmiana czasu i lekki chaos. Dobrze jest mieć kogoś kto czeka i zawiezie pod uzgodniony adres. Cena jest stała, ustalona przez państwo (sic) – 20 CUC. Nie ważne więc czy taxi złapie się na lotnisku czy będzie czekać.

Większość hoteli i casa particular (które polecamy z całego serca) ma możliwość rezerwacji transportu z lotniska. Zachęcam żeby zafundować sobie tą przyjemność bo cena i tak zawsze ta sama.

Można złapać taxi na lotnisku ale trzeba uzgodnić wcześniej cenę. Ta ma wynosić między 20-25 CUC, nie więcej! (peso convertible) do centrum Hawany. Pieniądze można wymienić już na lotnisku w oficjalnym kantorze Cadeca, gdzie kurs jest całkiem dobry.

2 komentarze

Dodaj komentarz