Kategorie

  • Home
  • Podróże
  • Miasto duchów na Kubie czyli z daleka od turystycznych szlaków

Miasto duchów na Kubie czyli z daleka od turystycznych szlaków

Aby oderwać się od sielskich klimatów plaży Varadero i zobaczyć znów prawdziwe życie Kubańczyków wyruszyliśmy na wycieczkę w poszukiwaniu przygód. Czasem warto jest zejść z turystycznych dróg żeby zobaczyć coś ciekawego. Nam się tym razem udało.

 

Zamieszkałe miasto duchów – San Miguel de los Banos

Polecone znów przez niezawodny Lonely Planet miasteczko okazało się prawdziwym zapomnianym miastem. Przypominało mi te miasta dzikiego zachodu, gdzie już dawno nikt nie mieszka, gdzie świeci słońce i unosi się kurz, a drzwi od salonu trzeszczą.Takie jest właśnie San Miguel de los Banos.

 

miasto duchów Kuba Varadero Hawana spa wakacje podroze Czujecie klimat?

Czujecie klimat?

Zbudowane na początku XX -go wieku kiedy kasy było w bród, a odkryto tam lecznicze wody. Bogacze stwierdzili, że zbudują sobie wkoło odmładzających wód sanatoria, i będą tam z Hawany przyjeżdżać na weekendy.

 

miasto duchów Kuba Varadero Hawana spa wakacje podroze Życie codzienne

Życie codzienne

 

Sanatorium w San Miguel

Najbardziej zafascynował mnie budynek głównego sanatorium. Może dlatego, że wciąż było widać jaki kiedyś był wspaniały, a może dlatego, że stał taki opuszczony i można było się po nim szwędać bez przeszkód, a konie i krowy pasły się na, niegdyś podejrzewam wspaniałym, podjeździe.

 

miasto duchów Kuba Varadero Hawana spa wakacje podroze Wejście główne

Wejście główne

Gdziekolwiek w Europie już zrobiliby z tego miejsca maszynkę do zarabiania pieniędzy. Bo miejsce samo w sobie jest przepiękne. Potrzeba jednak kasy na totalne odnowienie i przywrócenie mu luksusu, którego legendę do tej pory czuć tam na każdym kroku.

Uwielbiam takie stare opuszczone miejsca. Bardzo działają na moją wyobraźnię. Od razu w mojej głowie projektuje się jak to mogło kiedyś tutaj wyglądać. Wyobrażam sobie tłumy ludzi w strojach z tamtej epoki podjeżdżających pod wspaniałe wejście główne… popuszczam wodze fantazji.

Rzadko kiedy istnieje do nich taki swobodny dostęp więc skorzystałam tym razem z okazji i totalnie mnie zauroczyło. Chodziliśmy po pustych korytarzach oglądając wnętrza, bez wątpienia kiedyś przepiękne i luksusowe. To było trochę jak chodzenie po zatopionym szkielecie Tytanika. Widzieliśmy pokoiki, które były salonami do kąpieli i basenami, wspaniałą klatkę schodową oraz taras z wielkim ogrodem.

 

miasto duchów Kuba Varadero Hawana spa wakacje podroze Puste korytarze

Puste korytarze

 

A z zewnątrz jak to w wielu miejscach na Kubie, krajobraz jak po wojnie. Trochę rozmazałam to zdjęcie, specjalnie po to, żeby łatwiej sobie można było sobie wyobrazić, jak ono kiedyś mogło wyglądać.

miasto duchów Kuba Varadero Hawana spa wakacje podroze Widzicie to??

Wybralibyście się do takiego SPA?

 

Bombowy krajobraz

Pozostałości tego miasteczka naprawdę robią wrażenie. Strasznie to smutne ale jednocześnie niesamowite. Samo miasteczko składa się z dosłownie 4 ulic na krzyż, wokół których stoją pozostałości wspaniałych niegdyś willi. Prawie każdy dom jest inny.

miasto duchów Kuba Varadero Hawana spa wakacje podroze miasto

Te wspaniałe wille podzielone są teraz na malutkie mieszkanka, zapełnione przez wiele rodzin. Na każdym kroku bieda aż piszczy.

miasto duchów Kuba Varadero Hawana spa wakacje podroze kazdydominny

Miasto duchów i jego Gran Palacio – no comment…

miasto duchów Kuba Varadero Hawana spa wakacje podroze granpalacio

Życie codzienne Ciudad de las Fantasmas

Wioska San Miguel czasy świetności ma dawno za sobą, a miasteczko funkcjonuje jak każde inne na Kubie. Różni się tym, że pełno w nim zrujnowanych pięknych budynków a ludzie wciąż wspominają tamte czasy i opowiadają jak to państwo ma wkrótce to odnowić i uporządkować. Oby, bo wiadomo, że z turystami lepiej się żyje niż bez nich, ale na razie żadnych znaków dotyczących zmian nie widać.

 

miasto duchów Kuba Varadero Hawana spa wakacje podroze Pomysłowy wózek transportowy

Pomysłowy wózek transportowy

 

miasto duchów Kuba Varadero Hawana spa wakacje podroze Praca wre

Praca wre

 

miasto duchów Kuba Varadero Hawana spa wakacje podroze I nie mogło zabraknąć też "staruchów"

I nie mogło zabraknąć też „staruchów”

 

Biednie tu i smutno, chyba jeszcze bardziej smutno niż gdyby tych piękności nie było.. ale życie się toczy dalej…

Jeśli będziecie więc w okolicy Varadero to polecam tę ciekawą wycieczkę. Zwłaszcza, jeśli interesuje was coś więcej niż turystyczne kurorty.

 

Dodaj komentarz

Olejki eteryczne

Zapisz się do Newslettera i otrzymaj super ściągę: Olejki na Pomoc - Gratis!

 

Co jakiś czas otrzymasz ode mnie list. Ma być przyjemnie, wartościowo i od serca. Do tego zawsze dorzucę coś, czym nie dzielę się w żadnym innym miejscu. Zapraszam! 🙂 

Rejestracja powiodła się!