Kategorie

 • Home
 • Lifestyle
 • Wszystko co chcielibyście wiedzieć na temat Kitesurfingu

Wszystko co chcielibyście wiedzieć na temat Kitesurfingu

Oto kilka powtarzających się pytań, które padają gdy ludzie dowiadują się, że Paweł jest kitesurferem. Ja choć sama nie do grona tych wyluzowanych szczęśliwców się nie zaliczam, to już trochę sama o tym sporcie wiem bo zrobiłam kurs i kibicuję już od 3 lat mojemu mężowi.

 

Czy Kitesurfing wymaga siły?

NIE. Właściwie to niewiele on ma wspólnego z siłą Twoich mięśni. To w dużej mierze zrozumienie tego jak wiatr wpływa na latawiec i „kierowanie” nim właśnie w oparciu o tą wiedzę. Czyli najważniejsza to zależność wiatr+latawiec+koordynacja ciała.

Chociaż wiadomo, że po kilku godzinach w wodzie, można być wyprutym i wszystko boli. Jak po każdym wysiłku fizycznym. Jednak nie trzeba być silnym żeby uprawiać ten sport.

 

Czy trudno jest nauczyć się Kitesurfingu?

Ja bym powiedziała że TAK, a Paweł by powiedział że NIE. Na pewno kluczowa jest tutaj rola instruktora. Jeśli zaczniesz słabo, to może się dla Ciebie źle skończyć (patrz mój przypadek), a jeśli masz dobrego nauczyciela i determinację to będziesz wymiatał (patrz Paweł). Co mogłabym poradzić więc na początek to: NIECH CENA KURSU NIE BĘDZIE TWOIM JEDYNYM WYZNACZNIKIEM. Zawsze ale to zawsze sprawdź swojego potencjalnego nauczyciela, zasięgając opinii jego poprzednich uczniów.

Ja bym to określiła w ten sposób. Nauka kitesurfingu to trochę jak nauka jazdy samochodem. Musisz znać przepisy drogowe, obserwować co się dzieje w lusterkach, jak zachowują się przechodni i pojazdy w koło Ciebie, musisz kontrolować prędkość, pilnować hamulca/gazu/sprzęgła i zmieniać biegi. Czyli trzeba skoordynować kilka rzeczy w tym samym czasie. I jeśli źle ocenisz sytuację to możesz doprowadzić do wypadku, uszkodzić siebie albo kogoś.
Przekładając to na kitesurfing: trzeba rozumieć jak wiatr wpływa na zachowanie latawca, trzeba wiedzieć kiedy można i kiedy nie można wchodzić z kitem do wody, trzeba umieć kontrolować sytuację w zależności od tego co robią inni kitesurferzy w wodzie lub plażowicze na lądzie. Na wszystkich trzeba tak samo uważać i zachowywać ostre zasady bezpieczeństwa – inaczej może się to bardzo źle skończyć. A do tego trzeba patrzeć na kita, pilnować deski i manipulować przy linkach. Ja dla mnie okazało się to trochę za dużo jak na przyspieszony kurs, który odbyłam z plażowym „chulo de la playa” czyli panem zajętym intnesywnie podrywaniem wszystkich dziewczyn na plaży i nie tłumaczeniem mi absolutnie niczego.

kitesurfing, sporty wodne, costa brava, surfing, plaża, hiszpania, barcelona, castelldefels, pogoda Barcelona, zabawa, fun, wakacje, tani sport, kite, surfer Dzisiaj chyba nic z tego nie będzie

Dzisiaj chyba nic z tego nie będzie

Jest to też fakt, że są osoby którym to łatwiej przychodzi (patrz Paweł) i są też takie, którym to przychodzi trudniej (patrz Monika). Nie sądzę że jestem nienauczalna. Po prostu potrzebuję więcej uwagi przy nauce. Tej od mojego trenera nie dostałam i przy pierwszej próbie wejścia do wody, poturbowałam się dosyć ostro. Skutecznie zniechęciło mnie to do dalszych prób na długi czas.

 

Czy Kitesurfing jest niebezpieczny?

MOŻE BYĆ, jeśli nie przestrzegasz zasad bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku. Pierwsza rzecz jaką tłumaczą na kursie to jak niebezpieczny może okazać się kite dla Ciebie i dla innych na plaży. Dlatego też, nie powinno się samemu chodzić na pustą plażę żeby kitować. Zawsze z kimś, kto podniesie latawca przy starcie na plaży albo pomoże w razie  jakiegoś incydentu w wodzie. Oj zdarza się zdarza, że ktoś głupotę popełni. Jak na przykład wejście do wody kiedy wieje wiatr w stronę morza. Zazwyczaj (w zależności od zabudowań wkoło plaży i jej położenia) jest to absolutnie zabronione. Słyszeliśmy raz historię kolegi, który wybrał się właśnie by potestować swojego nowo zakupionego kita i wiatr porwał go hen hen w stronę otwartego morza. Biedak musiał się wypiąć żeby się ratować a latawiec poszybował w nieznane. I to był koniec jego przygody z kitesurfingiem. Na drugi zakup sprzętu już go nie było po prostu stać. A tutaj pojawia się kolejne pytanie:

 

Czy jest to drogi sport?

DOSYĆ. Koszt kursu waha się w granicach 250 EUR. W to wchodzi kilka godzin na piasku, potem start w wodzie bez deski i wreszcie samodzielne początki z deską. Cena pełnego sprzętu zaczyna się od 600 EUR za używany.

 

Czy Kitesurfing mogą uprawiać dzieci?

TAK. I to jeszcze jak mogą uprawiać! Widziałam 10-12 latków którzy wymiatali lepiej niż tatusiowie. Rekomendowany wiek żeby zacząć naukę to 8 lat. My jednak nie będziemy tyle czekać. Paweł zakupił mały 2 metrowy latawiec treningowy i nasz sześcioletni zuch już śmiga po plaży. Imponujące jest jak szybko opanował robienie „ósemek”. Ja też dzięki temu postanowiłam spróbować jeszcze raz. Trochę się jednak dziwnie czuję, kiedy widzę, że młody jest w tym lepszy ode mnie.

 

kitesurfing, sporty wodne, costa brava, surfing, plaża, hiszpania, barcelona, castelldefels, pogoda Barcelona, zabawa, fun, wakacje, tani sport, kite, surfer Trening na sucho

Trening na sucho

 

Czy kitesurfing jest fajny?

TAK i jeszcze raz TAK!! I dla tych co go uprawiają i dla tych którzy obserwują. ZAWSZE. Nigdy nie widziałam niezadowolonego kitsurfera. A widok  po tym jak wychodzi zmaltretowany przez wiatr i morze po kilkugodzinnej sesji – BEZCENNY :)

kitesurfing, sporty wodne, costa brava, surfing, plaża, hiszpania, barcelona, castelldefels, pogoda Barcelona, zabawa, fun, wakacje, tani sport, kite, surfer Happy Face

Happy Face

 

 

2 komentarze

 • Magda

  14.04.2014 at 9:06 am

  Mi się bardzo ten sport podoba, niestety miałam tylko okazję być biernym obserwatorem, ale kiedyś chciałabym móc się nauczyć. Zastanawiałam się nad skalą trudności, tym bardziej artykuł “spadł mi z nieba”.

  Wiesz, że istnieje zimowa odmiana tej aktywności: snowkiting, też wydaje się fajną sprawą. Dobra alternatywa dla ludzi nie mających możliwości wyjazdu zbyt daleko, widziałam filmiki z Czech, także z Polski “rzut beretem”.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz