Kategorie

  • Home
  • Hiszpania
  • Katalonia i jej najdziwniejsza Tradycja – Caga Tio

Katalonia i jej najdziwniejsza Tradycja – Caga Tio

Nawet nie wiem jak mam o tym napisać żeby nie używać brzydkich określeń, ale mówiąc dosadnie Caga Tio to po prostu Srający Pieniek.

Kiedy przeżywaliśmy w 2010 r nasze pierwsze święta w Katalonii dziwiłam się o co chodzi z tymi pieńkami, które były po prostu wszędzie. I do tego, taki kawałek drewna z namalowaną buźką i kawałkiem czerwonego materiału udającego czapkę kosztował od 1o EUR wzwyż (!!!!). W głowie mi się to nie mieściło.

Katalonia - Hiszpania - Caga Tio - Cenny pieniek

Cenny pieniek

 

Wtedy jeszcze Maks nie chodził do żadnego przedszkola więc wszystkie te obyczaje były nam zupełnie obce. Nawet nie wiedzieliśmy jak się to coś nazywało.  A o znajomych katalońskich co by nam ten zwyczaj wytłumaczyli nawet nam się jeszcze wtedy nie śniło.

 

Katalonia i jej Legenda o srającym pieńku

 

Nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa tizon czyli pochodnia. Oryginalnie Caga tio to był właśnie kawałek drewna który wrzucony do ognia “podarowywał” ciepło, światło i symbolizował wszystko to co najważniejsze przy świętowaniu w rodzinnym gronie. Dziś ma znaczenie dużo bardziej materialne.

Legenda mówi o tym, że Caga Tio dostawał od dzieci resztki jedzenia ze stołu, wszystko to czego nie zjadły one. W zamian, najedzony “załatwiał się” prezentami. W trakcie Wigilii rodzina zbierała się wokół pieńka i waliła go kijkiem, śpiewając przy tym ludowe przyśpiewki. Bicie miało spowodować, że drobne upominki miały z niego wylatywać na koc znajdujący się pod nim (głównie słodycze i drobiazgi)

 

Katalonia - Hiszpania - Caga Tio - Wszędobylski pieniek

Katalonia i jej wszędobylski pieniek

 

Jak się dziś ma ta legenda

Na pewno łatwo jest kupić podobiznę Caga Tio przez cały okres przedświąteczny. Pierwsza rola to będzie pewnie ozdobna. Nie jestem pewna na ile w domach się kultywuję tę tradycję. Wiem na pewno, że w publicznych (katalońskich) szkołach pieniek się pojawia i jest wkoło niego wiele zabawy, śpiewania i emocji, zwłaszcza u maluchów.

Największy jaki widziałam stoi na świątecznym targu Santa Lucia pod Katedrą la Seu w centrum Barcelony. Każdy może mu przyłożyć jeśli tylko ma ochotę.

Katalonia - Hiszpania - Caga Tio - Market Santa Lucia

Market Santa Lucia

 

Trochę rozrywki

Co by to była za legenda i tradycja bez przyśpiewki ludowaj, a o to i ona:

Caga tió -Rób Kupę (Sraj) Tio
ametlles i torró -Migdałowym nugatem
no caguis arangades -Nie sraj śledziami
que són salades -Bo są słone
caga torrons -Sraj turronem
que són més bons. -Bo są smaczniejsze
Caga tió -Caga tió- Sraj tio
ametlles i torró -Migdałami i turronem
si no vols cagar -Jak nie chcesz srać
et donaré un cop de bastó – to Ci przyłożę
Caga tió! Sraj Tio

A tutaj bardziej obrazowo 🙂

 

 

2 komentarze

Dodaj komentarz