Kategorie

Karnawał po hiszpańsku

Karnawał w Barcelonie to poważna sprawa. Już w szkole naszego smyka przygotowania trwały cały tydzień. Dodatkowo każdego dnia, Król Karnawału wyznaczał zadania na kolejny dzień i tak: w poniedziałek Maks poszedł do szkoły w piżamie, we wtorek w kolorowej peruce, w środę z pomalowaną buzią, w czwartek (tłusty czwartek) z kiełbaską (papierową) na szyi. Ale najważniejszy dzień przyszedł w piątek kiedy szykowany przez cały tydzień strój PUNKA wreszcie można było założyć.

karnawal, punk, barcelona, sitges, ostatki, zwiedzanie barcelony, pizza, tort barcelona_karnawal_punki

Możecie sobie myśleć że to niby nic, jakieś tam przebranie dla gówniarza. Ale tutaj naprawdę podchodzi się do sprawy poważnie i nie wystarczy byle co. Wiedziałam że dzieciaki przyjdą mega wystylizowane z profesjonalnymi irokezami i makijażami. Presja przygotowania właściwego stroju (podsycana jeszcze przez komentarze Maksa, że musi być to i to, a tamto nie wolno) towarzyszyła mi w dzień i w nocy przez ostatnie parę dni. Ostatecznie udało się, po kilku wycieczkach do chińskich supermarketów i intensywnej współpracy z innymi (bardziej doświadczonymi w temacie mamami) osiągnęliśmy efekt, zbliżony do poziomu prezentowanego przez kolegów Maksa.

karnawal, punk, barcelona, sitges, ostatki, zwiedzanie barcelony, pizza, tort  barcelona_karnawal_girls_punk

karnawal, punk, barcelona, sitges, ostatki, zwiedzanie barcelony, pizza, tort  barcelona_karnawal_hippisi

Każda klasa miała jakiś motyw przewodni, ale przebieranki dotyczyły nie tylko dzieci. Nauczyciele też stanęli na wysokości zadania. Najciekawsze moim zdanie zaprezentowała kuchnia. Nic nie mogło przebić ich jubileuszowego tortu!

karnawal, punk, barcelona, sitges, ostatki, zwiedzanie barcelony, pizza, tort  barcelona_karnawal_ciastka

Wydaje mi się, że przebili zeszłoroczne przebranie, kiedy to zaprezentowali się w stroju …. pizzy

karnawal, punk, barcelona, sitges, ostatki, zwiedzanie barcelony, pizza, tort  barcelona_karnawal_pizza

Kolejny etap karnawału to parady przebierańców – dzieci i dorosłych w każdym mniejszymi i większym miasteczku Hiszpanii przez cały weekend. Uwierz, że nie jest to najcieplejsza epoka i mokre zimno doskwiera jak nigdy.. ale to nie przeszkadza małym i dużym paradować w fantazyjnych strojach. Choć mieszkam tutaj już 4.5 roku, wciąż zadziwia mnie zaangażowanie w tego typu imprezy. Ludzie w KAŻDYM wieku się przebierają. Nie ma że obciach, albo że się nie chce.  Obciach jest właśnie wtedy jak się nie przebierzesz bo nagle w tłumie ludzi okazuje się, że jako jedyny wyglądasz ‘normalnie’.

W Barcelonie każda dzielnica w różne dni i o różnych godzinach organizuje swoje własne imprezy i obchody karnawałowe. Jeśli jesteś w tym czasie w mieście, możesz sprawdzić czy akurat w okolicy Twojego hotelu nie dzieje się coś ciekawego – tutaj znajdziesz plan na 2015. Okazuje się jednak, że mimo iż z rozmachem, parady w stolicy Katalonii są dużo mniej ciekawe niż te organizowane w pobliskich miejscowościach. Jeśli jesteś w bardziej imprezowym nastroju i chcesz zobaczyć coś naprawdę wystrzałowego to tym razem trzeba ruszyć poza miasto.

Mamy to szczęście, że mieszkamy rzut beretem od Sitges, miasteczka, które oprócz tego że jest klimatycznym nadmorskim kurortem, to odbywają się tutaj najlepsze ostatkowe imprezy i najciekawsza karnawałowa parada w całej Hiszpanii. Miasto znane jest również jako Europejska stolica gejów, dlatego też przebrania są naprawdę spektakularne i cieszą oczy wszystkich bez względu na wiek czy orientację seksualną.

Karnawał zaczyna się w Tłusty Czwartek kiedy król Karnawału przybywa do Sitges i oficjalnie otwiera imprezę, która nieprzerwanie trwa aż do środy, kiedy to król zostaje zabity, co symbolizuje koniec zabawy. Podobno jest to bardzo ciekawy spektakl, pełen drag queens i przebierańców w czarnych szatach gorzko opłakujących śmierć króla.  Ach, chciałabym to zobaczyć 🙂  W niedzielę i wtorek ulice stają się kolorowe i pełne przebierańców w każdym wieku. Jeśli jesteś w tym czasie w Barcelonie, zaplanuj wycieczkę do Sitges. Wrócisz ze świetnym materiałem zdjęciowym i pełen wrażeń, bo taki karnawał to nie byle co.

karnawal, punk, barcelona, sitges, ostatki, zwiedzanie barcelony, pizza, tort  Sitges Carnival 2013

Szczegóły tegorocznego planu karnawałowego w Sitges znajdziesz tutaj- Karnawał 2015

 

Dodaj komentarz