Kategorie

jak bezpiecznie używać olejków

Jak bezpiecznie używać olejków eterycznych

Wokół olejków eterycznych krąży wiele legend. Niektóre, są naprawdę krzywdzące jak na przykład te straszące jak bardzo olejki mogą zaszkodzić, wypalić skórę, doprowadzić do choroby, lub śmierci wręcz. Prawda jest taka, że olejki mają potężną moc. Jest to w końcu ekstrakt z rośliny, czyli właściwości też ma dużo mocniejsze niż na przykład, ta sama roślina tylko wysuszona w postaci zioła. Tutaj zasada 'więcej nie zawsze znaczy lepiej’ jest jak najbardziej adekwatna. Aby odczarować trochę te strachy, postanowiłam odnieść się do tematu 'jak bezpiecznie używać olejków eterycznych’.

Oprócz podstawowej zasady, nie tylko w aromaterapii, czyli zdrowego rozsądku istnieje kilka bardzo prostych reguł bezpieczeństwa w stosowaniu olejków. Pozwolą one cieszyć się niesamowitymi właściwościami olejków, a zapewnią nam bezpieczeństwo i pozwolą uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Wszystko można przedawkować, a trzeba pamiętać, że olejki eteryczne takie, które są w 100% czystym wyciągiem z rośliny, bez żadnych dodatków i rozcieńczaczy to nie zabawka ani perfum, tylko potężna siła, która wymaga szacunku. A teraz, żeby już dłużej nie straszyć a pokazać jakie to proste, przedstawiam kilka podstawowych zasad bezpiecznej olejkowej jazdy.

Jak bezpiecznie używać olejków – reguły bezpieczeństwa

 1. Olejki powinny być przechowywane w butelkach z ciemnego szkła, dobrze zakręconych i z dala od promieni słonecznych i małych, lepkich rączek dzieciaków.
 2. Przed nałożeniem olejku na skórę, rozcieńcz go z olejem bazowym np. ze słodkich migdałów, kokosowym czy jojoba.
 3. Olejki cytrusowe takie jak: pomarańczowy, cytrynowy, bergamota, mandarynkowy, limonkowy etc są światłoczułe. To oznacza, że mogą wchodzić w reakcję ze słońcem. Po użyciu na skórze jednego z olejków cytrusowych, zakryj tą część ciała, lub unikaj słońca przez co najmniej 12 godzin aby uniknąć tworzenia się plam.
 4. Unikaj kontaktu z oczami. Nigdy przenigdy nie aplikuj olejków eterycznych bezpośrednio do oczu lub uszu. Jeśli zdarzy się wypadek, że olejek dostanie się do oka, szybko przemyj olejek kokosowym, jojoba etc ale NIE używaj wody. Olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie. To tylko pogorszy sprawę.
 5. W przypadku przewlekłych chorób takich jak epilepsja czy nadciśnienie upewnij się z doświadczonym aromaterapeutą, które olejki możesz używać i w jaki sposób.
 6. Zanim dorzucisz kilka kropel olejku do kąpieli, użyj soli epsom, lub mydła do kąpieli i rozcieńcz olejek. Wlany bezpośrednio do wody (ponieważ w wodzie się nie rozpuszcza) będzie pływał po powierzchni. Jak wejdziesz do wanny, to zbyt duża dawka olejku może spowodować reakcję alergiczną (np. mocne zaczerwienienie lub swędzenie). Nic takiego się nie stanie, jeśli wymieszasz go z solą epsom lub mydłem.
 7. Tworząc autorskie mieszanki olejków, przechowuj je zawsze w naczyniach z ciemnego szkła. Czyste olejki mogą wchodzić w reakcję z plastikiem, zwłaszcza jeśli plastik jest słabej jakości.
 8. Zanim przyjmiesz doustnie jakikolwiek olejek, upewnij się co do jakości tego olejku eterycznego. Sprawdź z doświadczonym aromaterapeutą dawkę i formę przyjmowania.
 9. W przypadku ciąży i karmiących piersią, skonsultuj się z doświadczonym aromaterapeutą aby wiedzieć, których olejków unikać i jak odpowiednio do Twojego stanu je rozcieńczać. W ciąży nie spożywaj żadnych olejków eterycznych!
 10. Kiedy używasz dyfuzora w pokoju dziecięcym, zostaw okno i/lub drzwi do pokoju szeroko otwarte.
 11. Jeśli masz w domu kota lub psa, upewnij się których olejków unikać w ich towarzystwie.

Jak bezpiecznie używać olejków eterycznych w dyfuzorze

Jedną z metod użytkowania olejków eterycznych, zresztą oprócz tego że naprawdę przyjemną to też bardzo skuteczną, jest dyfuzowanie. Przy kupnie dyfuzora upewnij się jaką ma 'moc’, czyli na ile metrów kwadratowych został przewidziany. Czy wykonany jest z plastiku chirurgicznego, czyli takiego, który nie będzie wchodził w reakcję z olejkami. Zaczynaj powoli od 2-3 kropelek, nie więcej. Choćby po to, żeby nie zniechęcić domowników do tego cudownego urządzenia. To wymaga czasu. Zacznij od jednego olejku, który wszystkim się podoba – pomarańczowy lu lawendowy. I naprawdę nie przesadzaj z ilością! Z czasem, na pewno zaczniesz wlewać więcej kropelek i tworzyć własne miksy, ale krok po kroku. Nie zamykaj takiego pomieszczenia a nawet uchyl okno, zwłaszcza przy pierwszych próbach użytkowania dyfuzora. Po jakimś czasie sama będziesz wiedziała ile potrzebujesz i czego.

jak bezpiecznie używać olejków

Na początku być może będziesz miała ochotę puszczać dyfuzor na okrągło. Jednak ja proponuję przerwy. Choćby po to, że jeśli oczekujesz terapeutycznego działania, to jednak nasz organizm potrafi przyzwyczaić się do wszystkiego. Aby nie znieczulić się na właściwości olejków, a wykorzystać je maksymalnie, zalecane jest pół godziny, trzy razy dziennie. Ale to już zależy od Ciebie. U mnie dyfuzor na pełnych obrotach chodzi wtedy kiedy któryś z członków rodziny jest chory. W innym wypadku włączam rano, na pobudzenie i wieczorem na uspokojenie. Jeśli nie masz dyfuzora, spróbuj któregoś z tych sposobów na dyfuzowanie olejków.

Jak bezpiecznie używać olejków eterycznych na skórze

To forma, którą ja stosuję najczęściej. Uwielbiam czuć olejek na mojej skórze o każdej porze. Jeśli nie jest to skaleczenie, gdzie poleję kropelkę czystego olejku z lawendy, zawsze rozcieńczam olejki w oleju bazowym. Olejki między sobą też się dosyć różnią. Są takie, dla których rozcieńczenie 50:50 jest już ok, a są takie, że na 20% olejku potrzeba 80% oleju bazowego. Poniższa tabelka to bezpieczne rozwiązanie do jakiegokolwiek olejku eterycznego. Miara podana na pojemność 10 ML.

bezpieczne używanie olejków

Kiedy któreś z moich dzieci ma katar, biorę jedną kroplę olejku z kadzidła, eukaliptusa lub tymianku etc na dłoń i mocno podlewam olejem ze słodkich migdałów. Taką mieszanką smaruję klatkę piersiową i/lub stopy. Jeśli wolisz mieć pewność, co do odpowiedniego rozcieńczenia dla danego wieku, użyj tabeli powyżej. Jeśli masz naczynie o pojemności 30 ml odpowiednio zwiększ proporcje.

Czy doustne przyjmowanie olejków eterycznych jest bezpieczne?

Jest to bardzo kontrowersyjny temat. Mnie osobiście rzadko zdarza się przyjmować doustnie olejki. Jeśli już to jest to w postaci kapsułek z 3 kropelkami olejku i olejem z oliwek jako bazą. To moje ulubione tabletki na przeziębienie, tak zwany 'naturalny antybiotyk’, który szybko pomaga mnie i mojej rodzinie pokonać pierwsze objawy osłabienia. Bierzemy je tylko my dorośli i mój 14 letni syn. Małe dzieci nie powinny przyjmować doustnie olejków, podobnie jak kobiety w ciąży, karmiące i osoby przyjmujące leki. Profesjonalna wiedza ile, jaka dawka i na co oraz jakość olejków eterycznych odgrywa tutaj kluczową rolę. Jeśli masz więc jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z aromaterapuetą. Lub po prostu pozostań przy stosowaniu olejków na skórę i w dyfusorze. To wcale nie są 'gorsze’ metody a na pewno bezpieczniejsze.

Jeśli czujesz, że nie wyczerpałam tematu daj znać w komentarzu!

2 komentarze

 • Justyna

  26.08.2022 at 1:09 pm

  Witam,
  mam wątpliwość do punktu 6.: Olej nie rozpuszcza się przecież w soli. Po dodaniu do kąpieli będzie taki sam efekt jak bez soli czyli będzie pływał po powierzchni.
  Czy może się mylę?
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Monika Glod

   27.08.2022 at 11:30 am

   To prawda, że olejki nie rozpuszczają się w soli Epsom. Ja nie dodaję zbyt dużo kropelek i raczej używam tych bezpiecznych więc nie zdarzyła mi się wpadka z reakcją alergiczną. Dla pewności zawsze lepiej najpierw wlać na dłoń naturalne mydło w płynie lub olej z migdałów i do tego olejek eteryczny, następnie wlać do wanny i mocno wymieszać.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Olejki eteryczne

Zapisz się do Newslettera i otrzymaj super ściągę: Olejki na Pomoc - Gratis!

 

Co jakiś czas otrzymasz ode mnie list. Ma być przyjemnie, wartościowo i od serca. Do tego zawsze dorzucę coś, czym nie dzielę się w żadnym innym miejscu. Zapraszam! 🙂 

Rejestracja powiodła się!