Kategorie

Impresjoniści w Barcelonie

Wietrzną listopadową niedzielę postanowiliśmy spędzić w nie byle jakim towarzystwie bo najlepszych impresjonistów XX wieku. Razem z Maksem wybrałam się do Fundacio Mapfre aby podziwiać zbiory wypożyczone z samego osławionego Musee d’Orsay z Paryża.

Wystawę pod szumnym tytułem: Triumf koloru. Od Van Gogha do Matissa. Kolekcja Musée d’Orsaypolecam z kilku powodów:

  • po pierwsze –  to całkiem pokaźny zbiór ponad 70 prac czołowych impresjonistów
  • po drugie – jest za darmo (!) tak, przynajmniej taki pożytek z firmy ubezpieczeniowej która w innych okolicznościach zdziera z nas dużą kasę (Mapfre)
  • po trzecie – można więc upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Wypić cafe con leche na słonecznym barcelońskim tarasie i obejrzeć wystawę rodem z Paryża.

Za 3.5 EUR można wypożyczyć sobie słuchawkę, dzięki w której w kilku językach poznamy historię 23 obrazów. Dla mnie lekko irytujące było to, że pierwsza część każdego komentarza to był po prostu opis tego co można zobaczyć na obrazie, ale po tym słabym wstępie można się było dowiedzieć paru ciekawostek o każdym z dzieł.

Sam budynek gdzie zainstalowana jest wystawa to dzieło sztuki. Ogromne komnaty z pięknymi sufitami i rzeźbionymi drzwiami z wypolerowanymi na błysk klamkami, które odwracały uwagę od dzieł sztuki mojego energicznego syna.

Fenomenem jest droga windą na piętro wyżej która trwa …. 55 sekund a to tylko jedno piętro (?)

Na tej wystawie naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie, a może o tym świadczyć następująca sytuacja. Po obejrzeniu połowy zapytałam mojego 7mio letniego smyka, który z obrazów powiesiłby sobie w sypialni, a on na to: taki co by miał największą złotą ramę….. To by było na tyle jeśli chodzi o wpływ wielkiego malarstwa na Maksia. Tak sobie myślę, że choćby dzięki ramie ale może któryś obraz sobie zapamięta.

Pośród zbiorów można zobaczyć wszystkich ale to wszystkich wielkich, choćby po jednej sztuce ale mają i Matissa, Renoira,Tolouse-Lautrec, Cézanne, Pissaro, Monet, Van Gogh a nawet Picasso.

 

INFORMACJE:

ScreenShot118

Wystawa znajduje się w budynku Fundacio Mapfre i trwa do 10 stycznia 2016 roku.

Adres: Calle Diputació, 250 , Barcelona , 08007

Godziny wstępu: Poniedziałek 14:00 – 20:00 h.   wtorek – sobota 10:00 – 20:00 h. niedziela i święta 11:00 – 19:00 h.

 

 

 

2 komentarze

  • m.

    02.03.2016 at 2:11 pm

    Cześć, świetny blog, zwłaszcza część o wybrzeżu Katalonii;) Będę przez 4 miesiące w Barcelonie i szukałam informacji o ciekawych miejscach w mieście i okolicach, ten blog to najlepsze co znalazłam! Dużo praktycznych informacji. Żałuję tylko że nie mam samochodu, transport między miejscowościami jest dość drogi, a zniżki studenckie dość niskie (lub ich nie ma).

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Olejki eteryczne

Zapisz się do Newslettera i otrzymaj super ściągę: Olejki na Pomoc - Gratis!

 

Co jakiś czas otrzymasz ode mnie list. Ma być przyjemnie, wartościowo i od serca. Do tego zawsze dorzucę coś, czym nie dzielę się w żadnym innym miejscu. Zapraszam! 🙂 

Rejestracja powiodła się!