Kategorie

Viva el Rey y Viva Espana!

Tak dziś wykrzykiwano w trakcie proklamacji nowego Króla Hiszpanii Filipa VI. Dzień niby dziś zwyczajny ale nie do końca.  W Katalonii burczą na monarchię, i na Hiszpanię generalnie. Jednak krótki spacer po miasteczku i po plaży rozwiał moje obawy czy aby na pewno Katalończycy zauważyli, że w Madrycie dzisiaj święto. Wszędzie panował jeden temat. Na szczęście dla biednych piłkarzy, bo gdyby nie koronacja, pewnie to oni byliby numerem jeden wszystkich rozmów, a podejrzewam, że raczej teraz chcieliby aby wszyscy zapomnieli o wydarzeniach ostatnich kilku dni i ostentacyjnie szczelonych bramkach.

W każdym razie, newsem dzisiejszego dnia jest to, że Hiszpania ma nowego Króla i Królową.

hiszpania,koronacja, filip, rodzina królewska, juan carlos, król hiszpanii, królowa, Nowa rodzina królewska

Nowa rodzina królewska

Hiszpania jest gotowa na nowego króla, a Filip jest gotowy by stać się królem Hiszpanii

Stary król Juan Carlos, odchodzi na emeryturę (choć podobno zastanawiają się czy zasłużoną), ale choć stary to sprytny. Wybrał najlepszy strategicznie moment by ustąpić. Właśnie wtedy kiedy akcje jego i rodziny królewskiej mocno zaczęły spadać, podjął najlepszą  z możliwych decyzji by zastąpić siebie, lepszą, przystojniejszą i bardziej lubianą wersją, swoim synem Filipem.

Filip i jego żona Leticia to chyba jedyni członkowie rodziny królewskiej, którzy nie są zamieszani w skandale i malwersacje. Życzę mu powodzenia z całego serca bo podoba mi się jego hasło: W zjednoczonej ale różnorodnej Hiszpanii znajdzie się miejsce dla wszystkich – to moje wolne tłumaczenie “En la Espana unida y diversa cabemos todos”.

Wszyscy liczą na to, że dzięki swoim zdolnościom dyplomatycznym poskleja trochę podzieloną Hiszpanię, uspokoi nerwowego premiera Katalonii Artura Masa, który wciąż mąci i kombinuje jakby tutaj utorować drogę do separacji regionu, co się całej reszcie kraju zupełnie nie podoba. Nie pozostał bez komentarza fakt, że przybył na koronację ale po przemówieniu Filipa nie klaskał tak jak cała reszta sali.

Uff ciężki moment dla Filipa i jego rodziny. Ja, to jak patrzę na nich i słucham tych wszystkich newsów, to im nie zazdroszczę. Pewnie już nigdy im się nie uda uciec we dwójkę do kina tak jak czasem im się zdarzało. Trudna droga przed nimi a do tego wygląda, że może nie mieć nigdy końca.

Choć cała historia o abdykacji ma tydzień to już można kupić pamiątki w sklepach z podobizną nowej pary królewskiej:

hiszpania,koronacja, filip, rodzina królewska, juan carlos, król hiszpanii, królowa, Talerzyki Filipa i Leticii

Talerzyki Filipa i Leticii

 

Znalazłam ciekawy link gdzie można obejrzeć sobie porównanie koronacji Juan Carlosa i Filipa – zajrzyjcie jeśli temat was interesuje:

http://lab.rtve.es/felipe-VI/la-transicion-real/#

 

Dzień pełen wrażeń.. a jak wam mija długi weekend?

Dodaj komentarz