Kategorie

  • Home
  • Barcelona
  • Gaudi inaczej – wycieczka do niezwykłej fabrycznej wioski

Gaudi inaczej – wycieczka do niezwykłej fabrycznej wioski

Gaudi to geniusz. Niezaprzeczalny. Nawet Ci co go nie lubią, nie mogą się nie zgodzić, że to co stworzył było wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju i rewolucyjne nie tylko jak na czasy w których żył. Jeśli choć trochę podoba Ci się to co tworzył, a zaliczyłeś już klasyczną ścieżkę Gaudiego (Sagrada Familia, Casa Batlo, Pedrera etc) polecam udać się na poszukiwania jego dzieł tych mniej rozreklamowanych, co nie oznacza że gorszych.

Dziś pierwsze z takich miejsc, które odwiedziłam w pewien gorący wakacyjny dzień…

 

Wycieczka do Colonia Guell

Kiedy dotarliśmy do Santa Coloma de Cervelló około 11 rano, ulice były zupełnie puste a upał wszechogarniający, tak samo jak cisza tego miejsca. Myślę, że wybranie się tam w upalny letni dzień zintensyfikowało atmosferę tego miejsca i czuliśmy że czas zatrzymał się 100 lat temu.

gaudi, colonia guell, barcelona, zwiedzanie barecelony, sagrada familia, costa brava, katalonia, Spokojne uliczki Santa Coloma de Cervelló

Spokojne uliczki Santa Coloma de Cervelló

Jeśli postanowisz odwiedzić to miasteczko, koniecznie zajrzyj do muzeum, które wprowadzi Cię w historię jedynej w swoim rodzaju industrialnej wioski. Polecam bo właśnie tam dowiesz się jaka była idea tego miejsca i co tak naprawdę pan Guell (właściciel fabryki) próbował osiągnąć zatrudniając Gaudiego w trakcie projektowania przyfabrycznego miasteczka.

 

Gaudi, muzeum i dawne czasy

W jednym z muzealnych pokoi można w nietypowy sposób zapoznać się z ciekawą historią woski. Przez około 15 min w zupełnych ciemnościach na ścianach pokoju obejrzymy niby-film przedstawiający życie miasteczka w trakcie gdy pracował w nim Gaudi. Jest to trochę jakbyś podglądał przez dziurkę od klucza codzienne zwyczaje jednej z rodzin z dawnych czasów.

gaudi, colonia guell, barcelona, zwiedzanie barecelony, sagrada familia, costa brava, katalonia, Wycieczka do sklepu - 100 lat temu

Wycieczka do sklepu – 100 lat temu

Czym więc była, albo też miała być Colonia Guell?

Myślą przewodnią projektu miało być polepszenie warunków ludzi pracujących w fabryce oraz ich rodzin. Eusebio Guell, właściciel, nie miał wcale na myśli tylko warunków bytowych, ale także chciał by otoczenie, w którym mieszkają robotnicy było użyteczne, nowoczesne ale też estetyczne. Zupełnie inaczej niż wszyscy jego koledzy po fachu, którzy zupełnie nie dbali w jakich marnych warunkach mieszkają pracownicy ich fabryk.

Jak wiadomo na początku wieku, ciężko było mówić o kulcie jednostki i poszanowaniu ludzkiego życia. Dlatego też, idea Guell była bardzo rewolucyjna jak na owe czasy. Chciał on swoim ludziom zapewnić rozwój społeczny i kulturowy. Ufundował szkołę, kościół i zapewnił opiekę lekarza. Pośród innych cenionych architektów tamtego czasu, zaprosił też do współpracy znanego już sobie Antonio Gaudiego, któremu powierzył zadanie wybudowania kościoła.

Spacer po wiosce pozwoli ci wyobrazić sobie jak dokładnie wszystko zostało tutaj przemyślane, i sam ocenisz na ile udało się rewolucyjny pomysł zrealizować. Polecam wykupić sobie też Audioguide do słuchania, bo dzięki niemu dowiemy się historii poszczególnych budynków i ludzi ich zamieszkujących.

 

Nie taki zwyczajny Kościół

Wisienką na torcie jest oczywiście Krypta projektu Gaudiego. Guell omawiając z architektem plany budowy Kościoła, powiedział mu: „buduj go jak chcesz, nie ograniczaj się”. Gaudi pracował nad projektem całe 10 lat(!). Udało mu się stworzyć coś absolutnie innowacyjnego i spektakularnego.

Zachęceni zasłyszanymi historiami ruszyliśmy na zwiedzanie. Po dotarciu na miejsce, podrapaliśmy się po głowie: o co chodzi? projekt przecież wyglądał zupełnie inaczej. Okazało się, że sam Kościół nigdy nie został ukończony, gdyż rodzina Guell zaprzestała finansowania tego pomysłu po ukończeniu Krypty.

gaudi, colonia guell, barcelona, zwiedzanie barecelony, sagrada familia, costa brava, katalonia, Projekt Kościoła z tym co udało się zbudować, w tle

Projekt Kościoła z tym co udało się zbudować, w tle

 

Kiedy patrzyłam na model kościoła pomyślałam sobie: jaka szkoda że nigdy nie został zbudowany. Byłoby to bowiem absolutne dzieło sztuki i architektury. Wiedząc jednak ile czasu zajęło Gaudiemu projektowanie i budowa Sagrada Familia, musiałby chyba żyć z 200 lat żeby go ukończyć.

A oto wnętrza krypty:

gaudi, colonia guell, barcelona, zwiedzanie barecelony, sagrada familia, costa brava, katalonia, Wnętrze krypty - szał kolorów i kształtów

Wnętrze krypty – szał kolorów i kształtów

Dzieci, bramy i kot  czyli spacer po miasteczku

Po dokładnym zwiedzeniu kościoła, w właściwie tylko jego podstawy w postaci pięknej krypty, pełni niedosytu tego co można by tutaj zobaczyć gdyby budowę ukończono, wyruszyliśmy na poszukiwanie ławki w cieniu aby odpocząć i zrobić piknik.

Długo nie szukaliśmy bo mały park z placem zabaw i miejscem do odpoczynku był w centrum miasteczka. Po chwili zabaw i z pełnymi brzuchami wyruszyliśmy na dalsze odkrywanie wioski. Warto pospacerować po tym miejscu, bez pośpiechu, obserwując mieszkańców i fotografując co ciekawsze … bramy i okiennice.

gaudi, colonia guell, barcelona, zwiedzanie barecelony, sagrada familia, costa brava, katalonia, Brama wejściowa do domku w Santa Coloma

Brama wejściowa do domku w Santa Coloma

gaudi, colonia guell, barcelona, zwiedzanie barecelony, sagrada familia, costa brava, katalonia, A ta bramka to dla kogo? Krasnoludków?

A ta bramka to dla kogo? Krasnoludków?

 

Na koniec wycieczki udało się nam spotkać przemiłego kota, który zawładnął sercem trójki naszych łobuzów.

gaudi, colonia guell, barcelona, zwiedzanie barecelony, sagrada familia, costa brava, katalonia, Kocie, nie odchodź!!!

Kocie, nie odchodź!!!

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Dojazd: Pociągiem – Ferrocarriles de la Generalitat de Catalunya (FGC) z Plaza España , Lineas S33, S8 y S4. Pociągi co 15 minuts. Stacja: Colonia Güell. Samochodem: na południe od Barcelony, zjazd 53 z C-32 w okolicy San Boi de Llobregat.
Bilet : 7/5.5 EUR dorosły/student
Godziny otwarcia muzuem: Lato czyli do 31.10 10-19/10-15 w tygodniu/weekendy, Zima czyli do 30.04 10-17/10-15 w tygodniu/weekendy

Strona www dla ColoniaGüell – całkiem niezła strona w języku angielskim http://www.gaudicoloniaguell.org/en

 

 

 

One Comment

  • Jolka

    20.07.2014 at 8:37 pm

    Dla mnie Gaudi to geniusz. Architekt jedyny w swoim rodzaju. Dziękuję za ciekawy post. Postaram się odwiedzić Coloniaguell gdy tylko będzie to możliwe. Pozdrawiam

    Odpowiedz

Dodaj komentarz