Kategorie

Fiesta de Gracia – tak się bawi Barcelona

Jeśli przybywacie do Barcelony między 15 a 21 sierpnia, koniecznie zaplanujcie wyprawę do dzielnicy Gracia. W tych dniach odbywa się tam bowiem jedna z najciekawszych imprez roku – Fiesta Mayor de Gracia.

Przez cały tydzień ulice dzielnicy będą tętnić muzyką, rozrywką i hucznym świętowaniem już po raz 198. Wisienką na torcie jest coroczny konkurs na najciekawiej udekorowaną ulicę. I uwierzcie, że mieszkańcy Gracia bardzo serio do tego podchodzą. Miesiącami, w konspiracji, przygotowują plan i dekoracje (tak aby nie dowiedzieli się sąsiedzi i nie podkradli pomysłu). Efekt tej pracy jest naprawdę spektakularny. Mogę was zapewnić że zadziwią was kolory, rozmiary dekoracji oraz kreatywność i oryginalność ozdób.

fiesta de gracia, barcelona, imprezy w barcelonie, co robić w barcelonie, zwiedzanie barcelony, gracia, sagrada familia, Czyżby to był Mozart?

Czyżby to był Mozart?

 

Co ciekawego można zobaczyć na Fiesta de Gracia

Parada gigantów – na otwarcie imprezy wychodzą tradycyjne katalońskie maskotki, czyli kilkumetrowe olbrzymy-kukły, tym razem w towarzystwie wielkich głów (cagrossos) i smoków (dracs)

Wieże z ludzi tzw. Castellers – Katalończycy są w tym naprawdę dobrzy. Widok 6 letniego smyka wspinającego się zwinnie po 6 ‘kondygnacjach’ dorosłych, po to by stanąć na szycie ludzkiej wieży, potrafi zmrozić krew w żyłach.

fiesta de gracia, barcelona, imprezy w barcelonie, co robić w barcelonie, zwiedzanie barcelony, gracia, sagrada familia,  Castellers - odważylibyście się na taką gimnastykę?

Castellers – odważylibyście się na taką gimnastykę?

 

Spektakularne dekoracje ulic – już na dwa miesiące wcześniej zaczyna się montaż konstrukcji pod dekoracje ulic. Wiadomo, każda ulica chce zdobyć główną nagrodę, więc na tym się nie oszczędza. Tematyka może być inspirowana Mozartem albo recyklingiem i składać się z kapsli i korków od butelek. Rozrzut i kreatywność pomysłów jest imponująca.

fiesta de gracia, barcelona, imprezy w barcelonie, co robić w barcelonie, zwiedzanie barcelony, gracia, sagrada familia,  Dekoracje, ozdoby, rzeźby...

Dekoracje, ozdoby, rzeźby…

Podejrzeć jak biesiadują Katalończycy – po wyczerpujących przygotowaniach należy się odpoczynek. Sąsiedzi biorący udział w przygotowanich zasiadają przy długim stole (ustawionym na środku ulicy) zastawionym jedzeniem i piciem i bez skrępowania tłumem który przepływa wokół, biesiadują do późnych godzin nocnych, dzieci, dorośli i emeryci.

fiesta de gracia, barcelona, imprezy w barcelonie, co robić w barcelonie, zwiedzanie barcelony, gracia, sagrada familia,  A teraz czas się najeść!

A teraz czas się najeść!

 

Zjeść lokalne przysmaki – na ulicznych straganach można spróbować miejscowych przekąsek

Spędzić ciepłą letnią noc bawiąc się na ulicy do rana, bez obaw, że zjawi sie policja by zakończyć imprezę. Budki sprzedające litrami mojito i caipirinę, wystawiane są na zewnątrz praktycznie przez każdy bar w dzielnicy.

Koncerty na żywo – co ulica to scena, muzyka na żywo, różne style i gatunki, do wyboru do koloru

Atrakcje dla dzieci –  przedstawienia, warsztaty, konkursy, malowanie twarzy, zajęcia plastycznych itp

 

Fiesta de Gracia – jak, gdzie i kiedy:

Imprezy trwają cały tydzień od 15 do 21 sierpnia. Najlepiej wybrać się bez specjalnie przygotowanego planu. Próbowałam studiować mapę i wydarzenia imprezy ale tego jest za dużoooo. Nie do ogarnięcia, dla przybysza z zewnątrz. Idealny plan to spotkać się ze znajomymi, wysiąść na stacji metra Fontana i podążać za tłumem. Po wejściu w strefę imprezy proponuję zaopatrzyć się w ulubiony trunek i ewentualnie pica-pica (przekąski) a następnie przemierzać wzdłuż i wszerz ulicę zatrzymując się przy co bardziej ciekawych konstrukcjach, koncertach lub przedstawieniach. Warto przyjść jeszcze za dnia z aparatem fotograficznym, gdyż dekoracje robią naprawdę ogromne wrażenie. Najlepiej prezentują się w ciągu dwóch pierwszych dni, czyli do momentu ogłoszenia zwycięzcy konkursu. Potem mogą ulec lekkiemu zaniedbaniu. Aha.. i jeszcze jedna rada: Jeśli nie lubisz głośnej muzyki i tłumów to raczej odpuść sobie tą imprezę.

Tutaj pełny program imprezy: Agenda Fiesta de Gracia 2014

————————

Pierwszy raz trafiłam na Fiesta de Gracia zupełnie przez przypadek szukając księgarni, która się tam znajduje. Zaskoczyły mnie tłumy i tętniące muzyką ulice.. Ale niestety nie miałam aparatu i to co załączam to zdjęcia z telefonu. Za tydzień wybieram się jednak znów. Tym razem lepiej przygotowana. Wkrótce więc pojawi się na blogu aktualizacja!

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Jeśli przyjeżdżasz w najbliższym czasie do Barcelony i chciałbyś zatrzymać się w dzielnicy Gracia, tutaj znajdziesz hotele:

GRACIA hotele HotesCombined

GRACIA hotele booking.com

3 komentarze

Dodaj komentarz