Kategorie

FC Barcelona czyli o co to całe zamieszanie

Mieszkam w tej samej miejscowości co Leo Messi. Ta wiadomość zawsze jednakowo elektryzuje wszystkich naszych gości. Napastnik FC Barcelona i jeden z najlepszych piłkarzy świata mieszka sobie w żółtym domku na wzgórzach Castelldefels. Nie jestem aż takim fanem piłki nożnej żeby go szukać, ale każdemu fanowi o tym wspominam by miał się czym przechwalać gdy wróci do domu.

 

fc barcelona - Dom Messiego w Castelldefels - obecnie w remoncie

Dom Messiego w Castelldefels – obecnie w remoncie

źródło zdjęć: http://www.diariogol.com/

 

FC Barcelona – cały ten zgiełk

 

Już zdążyłam zauważyć, że Katalończycy to dumny naród, a ze swojego klubu są dumni wyjątkowo. Ale w sumie trudno się dziwić bo jak czytam na wikipedii to klub z Katalonii rekordzistą w tym i w tamtym i lokalnie i europejsko i światowo. A o swojej drużynie piłkarskiej mówią:

FC Barcelona to więcej niż tylko klub.

 

Poszperałam, poszukałam i okazało się, że poza tym, że każdy mecz Barcy to prawdziwy spektakl i widowisko to fakty mówią same za siebie:

  1. Nieprzerwanie od ponad 80 lat FC Barcelona gra w najwyższej klasie rozgrywkowej w Hiszpanii
  2. Barca  na arenie międzynarodowej startuje nieprzerwanie od 50 lat, czyli od początku powstania europejskich pucharów. Żadna inna drużyna nie może pochwalić się takim osiągnięciem.
  3. Katalończycy to jedyny klub w historii istnienia piłki, któremu udało zdobyć się potrójną koronę w przeciągu jednego sezonu.
  4. Najprzystojniejszy (moim skromnym zdaniem) trener klubu Josep Guardiola to najmłodszy trener, który w pierwszym roku swojej pracy dokonał tak spektakularnych wyczynów ze swoją drużyną.
  5. Podczas swojej 5′ letniej kadencji, Guardiola tylko raz przegrał dwiema bramkami. Stało się to w meczu Ligi Mistrzów z Interem Mediolan (3:1).

źródło: http://www.fcbarcelona.com.pl

 

Tiki Taka, Taka Tiki

 

Dla mnie ciekawa era Klubu już się skończyła razem z odjeściem przystojnego Guardioli. To on wypromował styl gry o rubasznie brzmiącej nazwie Tiki-Taka a charakteryzujący się krótkimi podaniami.  Za jego ery Barca osiągnęła chyba wszystko co w Hiszpańskiej i Europejskiej piłce nożnej można osiągnąć.

fc barcelona - Pep Guardiola

Pep Guardiola

Ja jednak uwielbiałam oglądać jego srogą minę na konferencjach prasowych w kółko emitowanych przez lakalne telewizje. Często niewiele z nich rozumiałam bo były po katalońsku, ale co tam, to nieważne jak można sobie popatrzeć na charyzmatycznego człowieka.  Przyglądałam się i rozmyślałam co ten Pep się tak martwi skoro Barca ciągle wygrywa. Taki widać jego urok.

Cisza przed burzą

 Jak już wspomniałam, wielkim fanem piłki nożnej nie jestem. Nie da się jednak nie zauważyć kiedy Barca rozrgrywa swoje mecze. Ulice są puste. Ale dokumentnie puste. Zero ruchu. Ani człowieka, ani samochodu. Czasem łąpię się na tym, że idę po ulicy i widzę tą dziwną i nienaturalną ciszę. Niepokój czuję tylko do pierwszego napotkanego baru. Tam siedzą wszyscy – starzy i młodzi i ci zupełnie mali. Wszyscy tak samo wpatrzeni w ekran telewizora. A gwarantowane, że na wszystkich telewizorach pokazują to samo.  Jeśli zdarzy się, że podczas meczu jestem w domu, a kablówki nie posiadam więc meczy nacjonalnych nie oglądam, to i tak wiem kto wygrywa. Od czasu do czasu, słyszę trąbki i okrzyki. Jak policzę to wiem ile goli wbiła Barca.

FC Barcelona game

 

 

Wycieczka do Camp Nou

 

Każdy szanujący się fan Barcy jako obowiązkowy punkt zwiedzania miasta zakłada stadion Camp Nou. Ja osobiście go nie zwiedzałam, ale słyszałam ze źródeł wiarygodnych, że faktycznie jak ktoś jest kibicem to warto. Dwugodzinna trasa z przewodnikiem przybliża historię powstania klubu, i cóż za emocje, można wejść nawet do sławnej przebieralni. Tanio nie jest bo taka przyjemność kosztuje 23 EUR, ale co to dla kibica. Cała wycieczka kończy się oczywiście w wielkim sklepie, gdzie za minigadżet płaci się gigantyczne pieniądze, niezrozumiałe dla kogoś dla kogo piłka nożna jest obojętna. Tutaj jednak wszyscy mają pewność, że jest oryginalny, warte więc każdych pieniędzy.

 

fc barcelona - Stadion Camp Nou

Stadion Camp Nou

2 komentarze

Dodaj komentarz

Olejki eteryczne

Zapisz się do Newslettera i otrzymaj super ściągę: Olejki na Pomoc - Gratis!

 

Co jakiś czas otrzymasz ode mnie list. Ma być przyjemnie, wartościowo i od serca. Do tego zawsze dorzucę coś, czym nie dzielę się w żadnym innym miejscu. Zapraszam! 🙂 

Rejestracja powiodła się!