Kategorie

 • Home
 • Hiszpania
 • Costa Brava – wędrówka po boskich plażach (fotorelacja)

Costa Brava – wędrówka po boskich plażach (fotorelacja)

To dzięki jednemu z czytelników zbarcelony.pl dowiedziałam się o istnieniu malowniczej trasy wycieczkowej na Costa Brava. Znaleźć informacje w internecie na temat Camino de Ronda, to nie lada wyzwanie. Popytałam znajomych, poczytałam trochę i już wiedziałam, że bardzo podoba mi się taki pomysł na wyprawę. Moje przeczucia potwierdziły się kiedy dostałam ciekawą relację z tej właśnie trasy, której skrót prezentuję poniżej.

 

Costa Brava z południa na północ czyli 7 dni szlakiem Camino de Ronda

Nasza wyprawa szlakami Camino de Ronda (GR 92) zaczyna się w bardzo znanej z dyskotek miejsowości Lloret de Mar a kończy w zupełnie zapomnianej przez turystów Parafrugell. Całość trasy to około 120 kilometrów pieszo i jeden odcinek autobusem.

costa brava katalonia barcelona dali wakacje Lloret de Mar - startujemy

Lloret de Mar – startujemy

Rano następnego dnia ruszamy trasą GR 92 czyli drogą patrolową Guardia Civil wzdłuż morza. Naszym niezbyt odległym celem jest Tossa de Mar. Przy okazji jakie to miłe gdy nasz szlak jest znakowany w barwach narodowych.

costa brava katalonia barcelona dali wakacje Oznaczenie szlaku GR 92

Oznaczenie szlaku GR 92

Widoki z domków w pierwszej linii zabudowy są warte miliony. Dosłownie właśnie tyle kosztują niektóre z tych posiadłości.

Jako, że słońce nam przygrzewa raczymy się takimi właśnie wrażeniami. W dole widać już z wysokości miasteczko Tossa de Mar. Tossa znana jest głównie ze starówki. Pięknie zachowana i pielęgnowana jest ozdobą tego miejsca. Mury obronne stoją wprost nad morzem a w środku chronią stare domki z plątaniną wąskich uliczek.

costa brava katalonia barcelona dali wakacje tossa del mar 4tossademar

Aby wejść do miasta można zrobić to klasycznie bramą lub nieszablonowo właśnie takim przełazem na czworakach.

costa brava katalonia barcelona dali wakacje 5bramadomiasta

Dachy i stare kominy stanowią ozdobę, a unoszący się zapach palonego drewna i pieczonych potraw towarzyszy nam w zwiedzaniu.

costa brava katalonia barcelona dali wakacje tosa del mar 6dachytossa

Przechodząc kolejnego dnia przez góry na wysokości około 500 mpm patrząc na północ widzimy już ośnieżone Pireneje. Właśnie wtedy zaczął z tego kierunku wiać chłodny wiatr. Szczególnie zachwycające jest połączenie soczystych czerwieni owoców i bieli śniegu w dalekich wysokich górach.

costa brava katalonia barcelona dali wakacje 7osniezoneszczyty

Costa Brava czyli Dzikie Wybrzeże w takich mniej zaludnionych miejscach pokazuje swe prawdziwe oblicze. costa brava katalonia barcelona dali wakacje 8costabrava

Z daleka nadciąga deszcz a my twardo idziemy dalej. Na dole widoczne ‘ucho igielne”, przez które za chwilę będziemy przechodzić.

costa brava katalonia barcelona dali wakacje 9uchoigielne

W Calella de Parafrugell deszcz nas w końcu dogania, ale my jesteśmy już bezpieczni. Możemy podziwiać piękno tego małego rybackiego miasteczka. Wieczorem idziemy na dobrą kolację i spacerujemy wzdłuż tętniącej w wakacje promenady. Chmury powoli rzedną.

costa brava katalonia barcelona dali wakacje 10callela

Rano po deszczu nie ma już śladu i ponownie słońce daje nam znać, że miejsce i porę wybraliśmy właściwie.

costa brava katalonia barcelona dali wakacje 11poranekcallela

Bez tych dwóch atrybutów, które spotykamy na każdym stoliku nie byłoby tutejszej kuchni. Dobra oliwa i ocet winny świetnie kontrastują w słońcu.

costa brava katalonia barcelona dali wakacje 12atrybutykuchnihiszpanskiej

Ostatniego dnia morze było rozszalałe i żywioł dawał nam znać kto tu rządzi. Puste plaże wyglądają zjawiskowo szczególnie z dużej wysokości.

costa brava katalonia barcelona dali wakacje 13rozszalalemorze

Camino de Ronda jest szlakiem bardzo zróżnicowanym. Są to drogi asfaltowe, górskie ścieżki lub takie jak tu spacerowe.

costa brava katalonia barcelona dali wakacje 14szlakiemcamino

A to najlepsze zdaniem nas wszystkich miejsce dla dwojga. Stół jest ciężki, chyba granitowy. Został wniesiony ręcznie w to miejsce na urwisku skalnym. Bajka.

costa brava katalonia barcelona dali wakacje 15bajkowemiejsce

Inspiracje nieodległymi dziełami w Barcelonie widać w wielu miejscach. Ten dom stoi w porcie w Aiguablava czyli Błękitnej Wodzie.

costa brava katalonia barcelona dali wakacje 16aiguablava

Na koniec dnia wspinamy się do średniowiecznego miasteczka Begur. Klimat widać na każdym miejscu.

costa brava katalonia barcelona dali wakacje 17begur

Busem i pociągiem docieramy na szczyptę kultury do Figueres, miasta osławionego dzięki muzeum Salvadore Dali, którego dzieła są właśnie naszym celem. Surrealizm nie jest moim ulubionym kierunkiem w sztuce, ale inspiracją może być na pewno. Szczególnie jeśli portret ułożony jest z mebli i obrazów a widziany przez wielkie szkło powiększające.

costa brava katalonia barcelona dali wakacje camino de ronda - Dali

Kończymy naszą tygodniową wyprawę w uroczym i także starym mieście Girona. Widok z naszego pokoju wprost na katedrę, której bryła i wielkość budzą respekt. Podobno jest tu najszersza nawa gotycka na świecie.

costa brava katalonia barcelona dali wakacje 19girona

 

——-

Ja ze swojej strony bardzo dziękuję za udostępnienie zdjęć  i opisów, oraz zgodę na publikację ich autorowi  (który postanowił pozostać anonimowy)

 

 

4 komentarze

 • Żaneta

  11.08.2014 at 8:27 pm

  Witam! Za parę dni wybieramy się ze znajomymi na Costa Bravę. Najbardziej zależy nam, żeby dotrzeć do dzikich, mało uczęszczanych plaż/zatoczek. Czy jest Pani w stanie pomóc nam i dać wskazówki jak do nich dotrzeć? W internecie ciężko znaleźć jakieś informacje… Może Cala Bona i Cala Giberola, Platja d’Aro? P.S. Fotorelacja piękna..! :

  Odpowiedz
 • Justyna

  20.03.2016 at 10:34 pm

  Mam pytanie: czy znają Państwo jeszcze jakieś szlaki długodystansowe (120 km w zupełności mi wystarcza:)) w okolicach Barcelony? Będę bardzo wdzięczna za każdą sugestię!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz