Kategorie

Cava, Kawa, Cava? Czy wiesz co to takiego?

Ja dopóki nie przeprowadziłam się do Katalonii to nie miałam zielonego pojęcia. Właściwie to jeszcze długo później nie bardzo wiedziałam o co chodzi. Z czasem zauważyłam że Katalończycy piją cava(cavę?) a nie tylko kawę;) o każdej porze, zawsze i wszędzie. A odpowiedź jest prosto bo to po prostu katalońska odmiana szampana.

Jako że fanem trunków z bąbelkami nie jestem, to zazwyczaj na propozycję wypicia ‘cavy’ mówiłam ‘nie dziękuję’. Do czasu. No właśnie, pewnego wieczoru wypiłam nie jeden kieliszek ale wspólnie z przyjaciółmi hmmmm.. dobrych kilka butelek tego wystrzałowego trunku.. a dlaczego? Już tłumaczę.

Znów jak to zwykle u nas bywa, pod wpływem odwiedzających nas znajomych spragnionych wrażeń innych niż Gaudi i Ramblas, postanowiliśmy pewnej słonecznej niedzieli wybrać się na wycieczkę do winnicy.

cava, barcelona, katalonia, zwiedzanie barcelony, atrakcje barcelony, winnica, szampan, bodega,  W klimacie południowym

W klimacie południowym

 

Jest ich tutaj pod dostatkiem. I dzięki temu, za wino zazwyczaj nie płacę więcej niż 2.50 EUR. Tylko przy wyjątkowych okazjach kupujemy takie powyżej 3.5 EUR. Oprócz lokalnych katalońskich mamy przecież La Mancha i Rioja, które w zależności od pory roku (czerwone Rioja w zimie i białe La Mancha na upalne wieczory) nie mają sobie równych. W każdym supermarkecie można znaleźć wyborne trunki za bezcen. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że w temacie win, poczyniliśmy po przyjeździe do Hiszpanii ogromne ‘oszczędności’ a uwierz, że nie chodzi tutaj o ilość wykończonych przez nas butelek:)

…. ale wracając do bąbelków

Otóż nasza winnica zamiast wina produkuje właśnie Cavę. W cenę biletu przy zwiedzaniu obiektu, wliczone było oprowadzenie po jej piwnicach, opowieści przewodnika na temat produkcji trunku i część która wydała nam się bardzo atrakcyjna czyli degustacja. Pięć różnych odmian plus lekkie tapas na sam koniec.

cava, barcelona, katalonia, zwiedzanie barcelony, atrakcje barcelony, winnica, szampan, bodega, Stosy butelek

Stosy butelek

Trafiła nam się akurat grupa po hiszpańsku ( a raczej gdyby nie nasza czwórka to byłaby w 100% po katalońsku). Pani przewodnik zauroczyła nas swoją wiedzą tematu i co najlepsze.. pasją. Opowiadała o tym miejscu w sposób tak dystyngowany a jednocześnie porywający, że odnieśliśmy wrażenie, że jest to dla niej zaszczyt pracować w takim miejscu. Przedstawiła nam imponującą historię rodziny, która od pokoleń zajmowała się produkcją wina i szampana. Klimat okrytych niekończącymi się pajęczynami ‘lochów’ wypełnionych 3 milionami (!) butelek, dodawał jej opowieściom znacznego kolorytu.

cava, barcelona, katalonia, zwiedzanie barcelony, atrakcje barcelony, winnica, szampan, bodega,  Pajęczyny .....

Pajęczyny …..

 

cava, barcelona, katalonia, zwiedzanie barcelony, atrakcje barcelony, winnica, szampan, bodega, ... i butelki

… i butelki

 

Na wstępie usłyszeliśmy że wolno nam robić zdjęcia wszędzie, oprócz jednej Sali, w której jest to absolutnie zabronione. I co to była za sala.. ach.. klimat jak ze spotkań tajemnych bractw lub też co najmniej Harrego Pottera. Wypełniona od podłogi do sufitu butelkami Cava niewielka sala, którą pani przedstawiła nam jako bibliotekę. Tam właśnie przechowywano butelki z każdego rocznika i gatunku wyprodukowanego w Bodega trunku. Półki miały kształt spiczastych okien a na środku stał murowany stół, który mocno działał na wyobraźnię i przywoływał obrazy miejsc gdzie składane są ofiary.  Do czego tak naprawdę służyła ta sala? To pytanie pozostawię bez odpowiedzi, bo już nie byłoby tak ciekawie żeby zobaczyć to na własne oczy, a przecież ten wpis właśnie to ma na celu.

Po ok. 40 min kiedy poznaliśmy już cały cykl produkcji Cava oraz tradycyjne i nowoczesne metody jej wytwarzania.

cava, barcelona, katalonia, zwiedzanie barcelony, atrakcje barcelony, winnica, szampan, bodega,  Nowoczesna produkcja

Nowoczesna produkcja

Szkoda że nie mam lepszego zdjęcia naszej pani przewodniczki. Oprócz tego, że była naprawdę ładna to w rewelacyjny sposób opowiadała o całym cyklu wyrobu wina.

cava, barcelona, katalonia, zwiedzanie barcelony, atrakcje barcelony, winnica, szampan, bodega,  I starodawne metody

I starodawne metody

 

 

Cava – próbujemy!!!

Następnie udaliśmy się na najbardziej wyczekiwany punkt programu czyli degustację. Ponieważ mieliśmy wśród nas kierowcę, który bohatersko zgodził się ponieść ofiarę i odstąpić reszcie czyli mnie i jeszcze jednej amatorce bąbelków swoją porcję Cava, poczęstunek zapowiadał się ekscytująco.

cava, barcelona, katalonia, zwiedzanie barcelony, atrakcje barcelony, winnica, szampan, bodega,  No to próbujemy!

No to próbujemy!

Ja naprawdę nie przepadam za bąbelkami, ale te rarytasy, których mieliśmy okazję próbować nie mogły pozostawić nikogo obojętnym. Kosztowałyśmy więc z rozkoszą coraz to innych gatunków przegryzając drobnymi tapas w sielskiej atmosferze gorącego leniwego popołudnia. Skutecznie zachęcone degustacją, postanowiłyśmy skorzystać z oferty nie do odrzucenia i zrobić zakupy. Tym bardziej że cena każdej butelki odliczana była od biletu. Tym sposobem wyszłyśmy z winnicy z poczuciem dobrze załatwionego interesu, bo za dwie butelki rewelacyjnej Cava zapłaciliśmy bagatela … 4 EUR.

cava, barcelona, katalonia, zwiedzanie barcelony, atrakcje barcelony, winnica, szampan, bodega,  Bodega

I jeszcze jedno na koniec, żeby lepiej poczuć klimat

 

Co ciekawego dowiedzieliśmy tego popołudnia, że Cava nie jest jak wino. Kupujesz po to żeby zaraz wypić bo raczej odstanie w domu, w lodówce tudzież piwnicy raczej jej nie służy. Postanowiliśmy nie marnować świetnego zakupu i jeszcze tego samego wieczora, w dobrym towarzystwie i przy akompaniamencie niezawodnych tapas, wykończyliśmy nasze ekskluzywne zakupy. Od tej pory nie odrzucam już zaproszenia na ‘cavę’. Jeśli chcesz mnie zaprosić to uważaj, oby tylko była ta dobra. Po całodniowej degustacji, czuję że naprawdę jestem ekspertem w temacie i ciężko będzie mnie zbyć byle czym.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Winnica którą odwiedziliśmy tego słonecznego popołudnia to : PERE VENTURA
Znajduje się tutaj: MAPA
Trzeba zadzwonić żeby zarezerwować sobie miejsce na oprowadzanie po winnicy.
TEL: +34 93 818 3371
Cena: 10 EUR za około 1.30 min

Dodaj komentarz