Kategorie

  • Home
  • Hiszpania
  • Przepiękna Calella de Palafrugell czyli lepsza część Costa Brava

Przepiękna Calella de Palafrugell czyli lepsza część Costa Brava

Katalonia naprawdę ma wszystko. Wciąż po ponad 3 latach nie przestaje mnie zadziwiać swym pięknem. Gdziekolwiek się wybierzemy na wycieczkę, to odnajdujemy miejsca nie tylko piękne, ale które mają ten wyjątkowy urok i magię opisywane w książkach, lub znaną z filmów.  Właśnie taka jest wioska w północnej części Costa Brava – Calella de Palafrugell.

 

Ta lepsza część Costa Brava

Wszystko co jest powyżej (w stronę granicy z Francją) turystycznego kurortu Lloret de Mar jest super. W Calella de Palafrugell byłam dwa razy, w środku lata i w środku zimy. Pomysł odwiedzenia wioski w sierpniu był średni. Nie było nawet gdzie położyć swojego ręcznika, a magia miejsca trochę przygasła w obliczu tłumów ludzi, braku miejsca do parkowania czy też wysokich cen.

calella, costa brava, hiszpania, katalonia, wakacje, podróże, plaża, Letnia Callela

Letnia Callela

Żeby uciec od turystycznego zgiełku wystarczy zanurzyć się w zacienione uliczki z pocztówkowymi białymi domkami ozdobionymi pnącymi się fioletowymi kwiatkami.

calella, costa brava, hiszpania, katalonia, wakacje, podróże, plaża, Urocze uliczki o śródziemnomorksim charakterze

Urocze uliczki o śródziemnomorskim charakterze

Zimowe krajobrazy Costa Brava – Calella de Palafrugell

W styczniu natomiast panuje zupełnie inna atmosfera. Wioska jest jakby na pół senna, spokojna i całkowicie urzekająca. Plaża generalnie należy do Ciebie. Zdobią ją kolorowe łódki, które wyglądają jakby dosłownie czekały na to by być sfotografowanymi. Dodatkowo leniwie przechadzają się między nimi koty, od czasu do czasu układając się w słońcu i zapadając w drzemkę. Właściwie to jest więcej kotów niż ludzi.

calella, costa brava, hiszpania, katalonia, wakacje, podróże, plaża, Styczniowe widoki w Calella

Styczniowe widoki w Calella

calella, costa brava, hiszpania, katalonia, wakacje, podróże, plaża, Kamienie, skały i fale

Kamienie, skały i fale

 

Begur – kolejny skarb Costa Brava

Po spacerach plażowych, skakaniu po kamieniach i sesji fotograficznej poszliśmy na obiad. Tam zapytaliśmy się pani kelnerki co takiego można by tutaj jeszcze zwiedzić. Zasugerowała nam odwiedzenie w drodze powrotnej miasteczka Begur. Tak też postanowiliśmy zrobić. Po drodze zatrzymaliśmy się aby podziwiać widoki, kiedy słońce powoli już chowało się za chmury.

calella, costa brava, hiszpania, katalonia, wakacje, podróże, plaża, Krajobraz Costa Brava

W drodze do Begur – krajobraz Costa Brava

Begur to miasto na wybrzeżu, które generalnie jest bardzo turystyczną miejscowością (w sezonie przebywa tam nawet do 40 000 ludzi, kiedy prawdziwym mieszkańców jest tylko 4000). Atrakcją tego miasteczka są wspaniałe widoki, tajemnicze średniowieczne wieże oraz ruiny zamku. Zziajani wspięliśmy się na sam szczyt, ale było warto.

calella, costa brava, hiszpania, katalonia, wakacje, podróże, plaża, Świąteczna Gwiazdka w Begur

Świąteczna Gwiazdka w Begur

calella, costa brava, hiszpania, katalonia, wakacje, podróże, plaża, Wieża kościelna

Wieża kościelna

 

W atmosferze romantycznego filmu

Jakkolwiek opisałabym ten dzień który spędziliśmy na pustej plaży, to i tak zabrzmiałoby to kiczowato. Kolorowe łódki rybackie, fale rozbryzgujące się o wielkie skały, przytulna restauracja serwująca przepyszne owoce morza, gdzie oprócz nas i kota nie było żadnych innych gości, my skaczący po kamieniach, uciekając przed falami i wygrzewający się w słońcu.  Jednak to miejsca naprawdę ma w sobie magię a spędzenia tam ciepłego zimowego dnia to po prostu czysta przyjemność.

 

 

One Comment

Dodaj komentarz

Olejki eteryczne

Zapisz się do Newslettera i otrzymaj super ściągę: Olejki na Pomoc - Gratis!

 

Co jakiś czas otrzymasz ode mnie list. Ma być przyjemnie, wartościowo i od serca. Do tego zawsze dorzucę coś, czym nie dzielę się w żadnym innym miejscu. Zapraszam! 🙂 

Rejestracja powiodła się!