Kategorie

  • Home
  • Barcelona
  • 6 powodów dla których powinieneś odwiedzić Montserrat

6 powodów dla których powinieneś odwiedzić Montserrat

Montserrat to ta sławna góra nieopodal Barcelony. Większość turystów odwiedzających miasto Gudiego co najmniej o niej słyszał. Nie wiem ile wy o niej wiecie, ale to co zamierzam zrobić teraz to przedsatwić wam kilka powodów, dlaczego warto wybrać się właśnie na Montserrat.

1. Przejażdżka kolejką linową

Są dwa sposoby na dostanie się do klasztoru, który znajduje się prawie na szczycie góry – kolejką linową i naziemną. Ja wam absolutnie rekomenduję tą pierwszą. Jest to tylko ok. 5 minut jazdy, wystarczająco długo by zrobić powalające zdjęcia ale nie na tyle długo by pożałować że się w nią wsiadło.

Barcelona Montserrat, zwiedzanie Barcelony, hiszpania - Kolejka linowa Montserrat

Kolejka linowa Montserrat

2. Widoki

Montserrat widać już z bardzo daleka. Wyróżnia się w raczej płaskim w tym miejscu krajobrazie, ale nie tylko tym że wystaje, ale również jak wystaje. Kształt góry jest niepodobny do niczego co widzieliście do tej pory. Myślę, że właśnie to miało duży wpływ na stworzenie w koło niej atmosfery tajemniczości i legend.

Tak naprawdę widoki zarówno “z” jak i “na” Montserrat są powalające.

Barcelona, zwiedzanie Barcelony, hiszpania - Dziwne kształty Montserrat

Barcelona, zwiedzanie Barcelony, hiszpania - Panorama Montserrat

Panorama Montserrat

3. Miejsce gdzie spełniają się marzenia

Fascynująca historia góry zaczyna się już w 880 roku, kiedy to grupa dzieci zauważyła niebiańskie światło i usłyszała anielski śpiew z wnętrza jaskini na Montserrat. Zjawisko było widziane przez kilku innym mieszkańców wioski i potwierdzone przez lokalnego wikarego. Wierzy się, że to były znaki od Boga. Od tej pory miejsce nabrało religijnego znaczenia i stało się celem pielgrzymek w poszukiwaniu duchowego pocieszenia i błogosławieństwa. Możliwe, że jeśli uwierzysz w jego moc, to Twoje modlitwy też zostaną wysłuchane.

Barcelona, zwiedzanie Barcelony, hiszpania - Klasztor Montserrat

Klasztor Montserrat

Barcelona, zwiedzanie Barcelony, hiszpania, montserrat, Wnętrze Kościoła

Wnętrze Kościoła

4. Malarstwo światowej sławy

Muzeum, które znajduje się obok klasztoru nie jest specjalnie rozreklamowane w przewodnikach. A szkoda bo to niewielki zbiór ale imponujący pod względem jakości. Znajdują się tutaj bowiem prawdziwe perełki i dzieła malarskie fundamentalne dla światowej sztuki. Wspomnę tylko Caravaggio, impresjonistów: Monet, Sisley, Degas i Pissarro. Oprócz tego sławnych twórców hiszpańskich ja: Picasso, Torres Garcia czy Dalí. To jest obowiązkowa pozycja na liście wycieczki do Montserrat.

5. Niesamowite ścieżki spacerowo/wspinaczkowe

Jest kilka widokowych ścieżek po samej górze. Poziom trudności i czas spaceru bywają różne. W zależności od tego jakie są Twoje możliwości możesz wybrać coś dla siebie i podziwiać spektakularne krajobrazy i otaczającą przyrodę. Przewodnik i mapę znajdziesz w informacji przed wejściem do klasztoru lub tutaj.

Możliwe że będzieszs potrzebował podjechać kawałek kolejką na szczyt góry (Fenicular). My zrobiliśmy odwrotnie. Weszliśmy w upalnym słońcu na samą górę i tam okazało się że większość osób wjeżdża a mało kto zjeżdża…

Montserrat, Barcelona, Hiszpania, Zwiedzanie Barcelony, Jazda na dół

Jazda na dół

A oto moja mina kiedy dowiedziałam się że mogliśmy zrobić odwrotnie

Barcelona, zwiedzanie Barcelony, hiszpania, montserrat, To było naprawdę gorące popołudnie.. ufff

To było naprawdę gorące popołudnie.. ufff

Jeśli widoczność jest dobra widoki są naprawdę powalające.

Barcelona, zwiedzanie Barcelony, hiszpania, montserrat, Widoki z góry

Widoki z góry

6. Montserrat ma jeden z najlepszych chłopięcych chórów w Europie

W klasztorze można za darmo wysłuchać jednego z najstarszych  (i najlepszych) chórów chłopięcych w Europie. Wszyscy członkowie chóru otrzymują trening muzyczny na wysokim poziomie, więc jest to występ na światowym poziomie.

Barcelona, zwiedzanie Barcelony, hiszpania, Klasztor Montserrat (bo nie mam zdjęcia chłopców)

Klasztor Montserrat (bo nie mam zdjęcia chłopców)

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Jak dojechać:

Najprościej będzie złapać pociąg R5 (w kierunku Manresa) na stacji Plaza Espana. Pociąg jedzie około godziny. U stóp góry macie do wyboru dwie opcje aby na nią wjechać: kolejka linowa (Aeri de Montserrat) albo naziemna (Cremallera de Montserrat). Ja zdecydowanie rekomenduję kabel 🙂
W zależności od wybranego sposobu, trzeba kupić takiż właśnie bilet już na Plaza Espana.

1. Pociąg (FGC R5) + kolejka linowa (Aeri de Montserrat) – trzeba wysiąść na stacji Montserrat Aeri

2. Pociąg (FGC R5) + kolejka naziemna (Cremallera de Montserrat) – trzeba wysiąść na stacji Monistrol de Montserrat

Powrotny bilet to 19 EUR

Dodaj komentarz